مزاج شناسی

مزاج شناسی؛ چرا و چگونه؟

Temperament-Block

مزاج شناسی يكي از اصولی ترین مفاهيم اساسي طب فارسي (ITM) است و شناسايي اين مفهوم براي ارائه توصيه هاي مختلف مراقبت هاي بهداشتي و درمان بيماران از اهميت بسياري برخوردار است. در طب سنتی ایرانی، شاخص های مختلف می توانند نشان دهنده‌ مزاج افراد باشند. یکی از عواملی که در مزاج افراد کاملا مشهود است، میزان خوشبختی و سعادت شخص است. مطالعات موجود در چند دهه اخیر نشان می دهد، افرادی با مزاج گرم شخصیت شاد تر و خوشبخت تری نسبت به افرادی با طبع سرد دارند.

مزاج اصطلاحی است که از گذشته در میان پزشکان باستان و طبیبان ایرانی از آن برای تشخیص بیماری و نحوه درمان استفاده شده است. طبق کتب مزاج شناسی طب فارسی (PM)، خلق و خوی افراد اثر مستقیمی با عناصر چهارگانه (آب، خاک، باد و آتش) دارد. به طور کلی تمام انسان های کره زمین دارای طبع تعاملی و میانگین هستند.انسان ها هم چنین بر اساس معیار سنی، جنسی، محل زندگی و … نیز دارای طبع مشخص هستند. مزاج تعاملی تعیین کننده سلامت شخص است.

مزاج شناسی نقش مهمی در تشخیص سلامت و بیماری ها دارد. برای تعیین مزاج، پزشک طب سنتی باید شکل ظاهری، آناتومی بدن، مو، خواب و بیدار بودن، کیفیت عملکرد اعضای بدن، مواد زائد بدن، حالات روحی و با توجه به چهره شناسی افراد با قاطعیت مزاج شخص را تشخیص دهد.

مزایای مزاج شناسی

آسان و بدون درد
پاسخگویی سریع
مقرون به صرفه
تشخیص فقط از طریق مشاهده
درصد موفقیت بالا

چگونه برای شرکت در جلسات مزاج شناسی اقدام کنم؟

جهت شرکت در جلسات مزاج شناسی و دریافت مشاوره در مجموعه ی طبیب فام، کافیست از طریق لینک زیر نسبت به تکمیل فرم درخواست اقدام نمایید تا همکاران ما در اولین فرصت جهت هماهنگی و نوبت دهی با شما تماس حاصل فرمایند.

چرا مرکز طب سنتی طبیب فام؟

تمامی معاینات مزاج شناسی زیر نظر سرکار خانم دکتر وحیده صمیمی فام، متخصص طب سنتی از دانشگاه INTI مالزی انجام می شوند. به یاد داشته باشید که تشخیص دقیق مزاج مهم ترین قدم برای تعیین سبک زندگی افراد است. همکاران ما در این مجموعه ضمن تشخیص مزاج مراجعین محترم، بهترین رژیم های غذایی و برنامه ی روتین روزانه را به ایشان مشاوره می دهند.