درمان معده درد به کمک طب سنتی

چشم ها در طب سنتی
1 دی 1399

طب سنتی و معده درد

طب سنتی معده درد را در اثر عوامل مختلفی می داند، همه ما یک بار در طول زندگی علائم معده درد یا سوء هاضمه را تجربه کردیم.

معده عضوی مهمی از بدن است، که اختلالات آن می تواند اندام های دیگر مانند کبد، قلب و طحال را تحت تأثیر قرار دهد. اختلالات معده گاهی ممکن است، موجب تشدید افسردگی در شخص شود.

به طور کلی از دیدگاه مزاج شناسی در علم طب سنتی معده دارای طبع طبیعی است. عدم تعادل در مزاج معده می تواند باعث پریشانی شود. بر اساس طب سنتی  12 نوع ناراحتی معده وجود دارد، که بر اساس علائم و نشانه ها تقسیم بندی می شوند.

بسیاری از مشکلات دستگاه گوارش و معده را می توان به عدم هماهنگی در معده، طحال یا هر دو مورد نسبت داد، اختلال در طحال و معده علائمی هم چون سوء هاضمه، حالت تهوع، نفخ، یبوست، شکم درد و شل شدن روده را به دنبال دارد.

طب سنتی برای درمان معده درد راه ها و دارو های زیادی را پیشنهاد کرده که در ادامه به آن می پردازیم.

 

نقش رژیم غذایی در کاهش معده درد از نظر طب سنتی

از نظر طب مدرن و طب سنتی دستگاه گوارش نقش مهمی در سلامتی شما ایفا می کند، زیرا این دستگاه وظیفه جذب مواد مغذی و دفع مواد زائد را بر عهده دارد.

متأسفانه ، بسیاری از افراد به دلایل مختلف از مشکلات گوارشی مانند نفخ، گرفتگی عضلات، درد شکم، اسهال و یبوست رنج می برند. که ممکن است ریشه تمام این درد ها عصبی یا جسمی باشد. بنابراین رژیم غذایی مناسب و دانستن رژیم غذایی مفید می تواند کمکی بزرگی به درمان معده درد کند.

1.ماست

سال های زیادی است که انسان از ماست استفاده می کند، خوردن ماست می تواند از جنبه های مختلف سلامتی شخص را تقویت کند.

به عنوان مثال، مشخص شده است که ماست خطر ابتلا به بیماری های قلبی و پوکی استخوان را کاهش می دهد و همچنین به مدیریت وزن کمک می کند.

ماست ساده و بدون رنگ اضافه شده شده است، ماست خانگی مایعی غلیظ و سفید رنگ با طعم ملایم است.

متأسفانه، بیشتر مارک های تجاری به ماست مواد نگهدارنده و طعم دهنده اضافه می کنند، که از نظر طب سنتی برای درمان معده درد چندان موثر نیست.

تحقیقات نشان داده که افرادی که به طور منظم ماست می خورند به بدن خود کمک می کنند تا ویتامین B در روده تولید کند. ویتامین B تعادل انرژی بدن را تنظیم می کند و بدن شخص  را در برابر بیماری های عصبی و خودایمنی محافظت می کند.

ماست در جلوگیری از سرطان، عفونت ها، بیماری های دستگاه گوارش و آسم تأثیرات مهمی دارند. مصرف منظم ماست روزانه و تازه تأثیرات مثبتی بر سیستم گوارش دارد و هم چنین نقش پررنگی از نظر طب سنتی برای درمان معده درد دارند.

2. رازیانه

رازیانه، گیاهی با پیاز کمرنگ و ساقه های سبز بلند، که به عنوان ادویه و طعم دهنده به غذا استفاده می شود.

تحقیقات نشان می دهد فیبر موجود در رازیانه به جلوگیری از یبوست کمک می کند و نظم دستگاه گوارش را بهبود می بخشد.

هم چنین رازیانه حاوی یک ماده ضد اسپاسم است، که باعث آرامش عضلات صاف دستگاه گوارش می شود.این عمل می تواند علائم هضم منفی مانند نفخ شکم و معده درد را کاهش دهد.

3. دانه های چیا

دانه های چیا منبع عالی فیبر است، که مانند یک پروبیوتیک عمل می کنند و از رشد باکتری های سالم در روده شما پشتیبانی می کنند و از این طریق به هضم سالم کمک می کنند. فیبر موجود در دانه های چیا علاوه بر درمان معده درد به تقویت نظم روده و مدفوع سالم کمک می کند.

4. پاپایا

میوه دلپذیر گرمسیری پاپایا حاوی آنزیمی گوارشی به نام پاپائین است.این ماده در روند هضم غذا نیز کمک می کند. مصرف پاپایا کمک زیادی به عدم نفخ و کاهش یبوست می کند.

5.چغندر

تحقیقات نشان می دهد یک فنجان (136 گرم) چغندر حاوی 3.4 گرم فیبر است. فیبر موجود در چغندر  از نظر طب سنتی برای درمان معده درد بسیار موثر است. چغندر به هضم غذا و پدید آمدن یک مدفوع سالم کمک زیادی می کند.

 

6. زنجبیل

زنجبیل یک ماده سنتی در طب شرقی است، که به بهبود هضم غذا و جلوگیری از حالت تهوع کمک می کند. بسیاری از زنان باردار از آن برای درمان تهوع در هنگام صبح استفاده می کنند. از نظر طب سنتی زنجبیل کمک زیادی به سوزش معده و کاهش حالت تهوع شخص می کند، هم چنین این ماده در طب سنتی به منظور تسریع در تخلیه معده استفاده می شود.

7. ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 است، که می تواند به کاهش التهاب در معده کمک زیادی کند. ماهی قزل آلا روند هضم غذا را بهبود می بخشد و نقش موثری در تجزیه غذا در روده ها دارد.

8. روغن نعناع فلفلی

نعناع فلفلی ، بخشی از تیره Mentha ، به طور معمول در بسیاری از جهان رشد می کند.

روغن نعناع از روغنهای اساسی موجود در برگهای نعناع ساخته شده، تحقیقات نشان داده که روغن نعناع فلفلی مشکلات گوارشی را بهبود می بخشد.

این روغن حاوی ترکیبی به نام منتول است که نفخ شکم، ناراحتی معده و مشکلات حرکات روده را کاهش می دهد.

به نظر می رسد این روغن بر روی عضلات دستگاه گوارش هم اثر آرامش بخشی دارد. روغن نعناع فلفلی همچنین با تسریع حرکت غذا از طریق سیستم گوارش می تواند سوءهاضمه را تسکین دهد.

9. نعناع

نعناع علاوه بر شیرین شدن نفس به جلوگیری از استفراغ و اسهال، کاهش اسپاسم عضلانی در روده ها و تسکین معده درد می کند.

تحقیقات طب سنتی نشان می دهد، از نعناع در منطقه خاورمیانه برای درمان سوزش معده و کاهش نفخ، از دمنوش نعناع استفاده می شود.

به طور سنتی، مردم اغلب برگ های نعناع را با هل می جوشانند تا چای درست کنند. همچنین می توان برگ های نعناع را خشک کرد و یا به صورت موهیتو استفاده کرد. مصرف نعناع همراه با چای سیاه علاوه بر کاهش نفخ شکم و کاهش سوزش معده درد بسیار لذت بخش است.

به طور کلی مصرف محصولاتی که سطح پروبیوتیک ها را در بدن افزایش می دهند کمک زیادی به بهبود معده درد و انواع مشکلات گوارشی می کنند.

راهکار های طب سنتی برای درمان معده درد

 

طب سوزنی

طب سوزنی از جمله روش های درمانی طب سنتی برای درمان معده درد و انواع مشکلات گوارشی است. اطبا طب سنتی بر این عقیده هستند، که کاهش انرژی در طحال و معده موجب اختلال عملکرد معده، درد و نفخ و … می شود. انجام طب سوزنی یک روش اصولی به منظور بازگرداندن انرژی در طب چینی است.

همواره به خاطر داشته باشید، که طب سنتی کل بدن را درمان می کند و طب سوزنی تنها بخشی از یک برنامه کامل برای مدیریت بیماری معده درد است.

 وقتی مشکلی در ناحیه شکم آشکار می شود، ممکن است نقاط طب سوزنی در جای دیگر بدن مانند بازوها یا پاها باشد. به عنوان مثال، ممکن است یک بیمار با علائم نفخ و معده درد به پزشک طب سنتی مراجعه کند، اما پس از ارزیابی پزشک سوزن را در نقاطی مانند زانو، انگشت شست و … فرو کند.

در حین انجام طب سوزنی برای درمان معده درد بهتر است، بیمار راحت و آسوده دراز بکشد تا پزشک سوزن های استریل را در نقاط ارزیابی شده وارد کند. در حین انجام این عمل بیماران به علت بازگشت انرژی به معده یا سایر نقاط  احساس خواب آلودگی دارند که این اتفاق طبیعی است. هر طب سوزنی معده حدودا حدودا 30 الی 45 دقیقه طول می کشد.

پس از انجام طب سوزنی معده بهتر است بیمار خود را گرم نگه دارد و نوشیدنی ولرم استفاده کند.

به طور کلی، طب سوزنی به عنوان یک عمل ایمن پذیرفته شده است. تحقیقات نشان می دهد که فقط تعداد محدودی از انسان های مراجعه کننده پس از انجام طب سوزنی خونریزی خفیفی را تجربه کرده اند.

ماساژ درمانی

زمانی که صحبت از ماساژ درمانی می شود، همه ما تصوری از ماساژ در ناحیه پشت، عضلات دست و عضلات پا را داریم. ماساژ معده یکی از مهم ترین و تخصصی ترین ماساژ های حیطه ماساژ درمانی شناخته می شود که بارزترین فایده آن می تواند تسکین درد معده و هضم غذا باشد. ماساژ معده و شکم می تواند به کسانی که مشکلات هضم جدی تری دارند کمک کند. سال گذشته، یک مطالعه نشان داد که ماساژ 15 دقیقه ای دو بار در روز به مدت سه روز کمک زیادی به جلوگیری از یبوست شخص می کند.

تنها نکته مهم در امر ماساژ معده این است که شخص قبل از شروع ماساژ مثانه خود را تخلیه کند.

 

از دیگر پیشنهاد های طب سنتی برای درمان معده درد و مشکلات گوارشی می توان به مصرف داروی اطرافیل گشنیزی اشاره کرد، این دارو علاوه بر رفع مشکلات گوارش کمک زیادی به تقویت مغز و قلب می کند. فراموش نکنید که مصرف این دارو تنها در صورت تشخیص و ارزیابی پزشک طب سنتی ممکن است، پس بهتر است قبل از مصرف آن با پزشک طب سنتی مشورت کنید.

 

جمع بندی

معده درد ممکن است، ناشی از عوامل مختلفی باشد اما داشتن رژیم غذایی سالم، مصرف به اندازه نوشیدنی، داشتن تحرک مداوم و … می تواند کمک زیادی به شخص در جلوگیری از معده درد، نفخ، یبوست و … کند. طب سنتی برای درمان معده درد راهکاری های زیادی را توصیه کرده است، که در صورت انتخاب یک پزشک سنتی ماهر می توان آن را درمان کرد.