جلوگیری و درمان سنگ کلیه به کمک طب سنتی

چشم ها در طب سنتی
1 دی 1399
سلامت قلب از نظر طب سنتی
1 دی 1399

طب سنتی سنگ کلیه

از دیدگاه طب سنتی سنگ کلیه یکی از بیماری های شایع دستگاه ادراری است، که در اثر تجمع غیر طبیعی مواد بلوری در کلیه ها ایجاد می شود. علت سنگ کلیه می تواند در اثر رسوب مواد محلول در آب به صورت طولانی مدت در کلیه ها باشد.

تجربه نشان داده که 40 درصد تا 75 درصد بیماران مبتلا به سنگ کلیه معمولا کمر درد، دل درد و قولنج را در درجات مختلف تجربه می کنند. سنگ کلیه  می تواند در هر قسمت از سیستم ادراری ایجاد شود، اما اغلب از کلیه نشات می گیرد.

با توسعه اقتصاد و تغییر در عادات غذایی مردم و روی آوردن آن ها به فست فود ها، بروز سنگ کلیه در سالهای اخیر بیشتر و بیشتر شده است. آمار ها نشان می دهد که شیوع این بیماری در مردان بیشتر از زنان است، اما تحقیقات اپیدمیولوژیک نشان داده است، که سنگ کلیه در زنان در چند دهه اخیر دارای روند صعودی بوده است.

طب سنتی سنگ کلیه را ناشی از اختلال عملکردی کبد و طحال می داند و معتقد است که اختلال در عملکرد این دو عضو موجب ایجاد سنگ در کلیه ها می شود.

از جمله علائم بارز سنگ کلیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مشاهده خون در ادرار
 2. دفع و مشاهده سنگ ریزه های کوچک در ادرار
 3. احساس درد و سوزش در هنگام دفع ادرار
 4. تب و لرز
 5. حالت تهوع
 6. تعرق

طب سنتی برای درمان سنگ کلیه

طب سنتی برای درمان سنگ کلیه راهکار ها و داروهای مختلفی را معرفی کرده است، البته مصرف دارو در طب سنتی به منظور درمان سنگ کلیه زمانی جواب می دهد که شخص تحت نظر پزشک با رژیم غذایی اصولی و انجام مداوم عمل طب سوزنی باشد.

از دیدگاه طب سنتی چینی طب سوزنی، انجام ورزش یوگا و داشتن یک رژیم مناسب در کنار مصرف دارو عبور سنگ کلیه را امکان پذیر می کند.

بر اساس طب سنتی چینی انجام طب سوزنی در قسمت کلیه و مثانه موجب تقویت انرژی در این دو نقطه می شود، هم چنین مصرف دارو های گیاهی توانایی فرد را در دفع سنگ کلیه تقویت می کند. از نظر طب سنتی برای سنگ کلیه شخص به انرژی مضاعف دارد در واقع زمانی کلیه نمی تواند املاح را دفع کند که دچار اختلال در انرژی و یا کاهش انرژی شده باشد.

ماساژ درمانی و گرم نگه داشتن کلیه نیز می تواند نقش موثری در دفع سنگ کلیه داشته باشد. طب سنتی برای درمان سنگ کلیه انجام ماساژ درمانی با روغن هایی نظیر روغن بادام تلخ، روغن بابونه و … را پیشنهاد می کند. ماساژ علاوه بر تسکین درد کمک زیادی دفع راحت تر سنگ کلیه می کند.

مصرف داروی حجرالیهود در صورت توصیه پزشک طب سنتی می تواند نقش پررنگی در تجزیه و دفع سنگ کلید داشته باشد، این دارو علاوه بر دفع سنگ کلیه به کاهش سوزش ادرار و کاهش عفونت های ادراری کمک زیادی می کند.

گیاهان و مایعات مفید از نظر طب سنتی برای درمان سنگ کلیه

1. آب

هنگام دفع سنگ کلیه، بالا بردن آب مصرفی می تواند به روند دفع سرعت ببخشد، پس بهتر است، به جای نوشیدن 8 لیوان آب در روز 12 لیوان آب بنوشید.

پس از دفع سنگ کلیه نیز مصرف آب فراوان را فراموش نکنید، کم آبی خود به تنهایی یکی از عوامل اصلی سنگ کلیه است.

نوشیدن مایعات فراوان یک قسمت حیاتی برای دفع سنگ کلیه و جلوگیری از تشکیل سنگ های جدید است. از نظر طب سنتی مایعات نه تنها سموم بدن را دفع می کند، بلکه به حرکت سنگ ریزه و شن های موجود در دستگاه ادراری نیز کمک می کنند.

نکته: رنگ ادرار نشان دهنده وضعیت مصرفی مایعات و عملکرد کلیه است، ادرار روشن و زرد کمرنگ بیانگر وضعیت سالم و عدم کم آبی بدن شما است. ادرار تیره رنگ نشانه دهنده کم آبی بدن است.

2. آب لیمو

لیمو حاوی سیترات است، سیرات موجود در لیمو از تشکیل کلسیم که ماده اصلی تشکیل سنگ کلیه است جلوگیری می کند. هم چنین این ماده موجب تجزیه سنگ کلیه می شود. در طب سنتی برای درمان سنگ کلیه مصرف یک لیمو ترش همراه با آب توصیه می شود.

خارج از بحث درمان سنگ کلیه آب لیمو دارای فواید بی شماری برای سلامتی است، لیمو سرشار از ویتامین C و از رشد باکتری مضر در بدن جلوگیری می کند.

3. آب ریحان

استیک اسید موجود در ریحان موجب تجزیه سنگ و تسکین درد کلیه می شود. از این رو اطبا طب سنتی برای درمان سنگ کلیه مصرف ریحان یا دمنوش آن را توصیه می کنند.

ریحان علاوه بر حفظ سلامت کلیه از اختلالات گوارشی نیز جلوگیری می کند.

البته مصرف ریحان بیش از 6 بار در هفته خطرات زیر را به دنبال دارد.

 1. افت قند خون
 2. کاهش فشار خون
 3. افزایش خونریزی در زنان

4. سرکه سیب

سرکه سیب حاوی استیک اسید است. استیک اسید به دفع شدن سنگ کلیه کمک می کند. سرکه سیب علاوه بر دفع سنگ کلیه، می تواند درد ناشی از سنگ را تسکین دهد. فواید بی شماری دیگر برای سرکه سیب برای سلامتی وجود دارد.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که سرکه سیب به کاهش روند تشکیل سنگ کلیه کمک می کند. از این رو بهتر است، دو قاشق غذاخوری را در آب حل کنید و این مخلوط را در طول روز بنوشید. هم چنین از سرکه سیب می توانید به صورت طعم دهنده در انواع سالاد ها استفاده کنید.

بخاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد سرکه سیب موجب کاهش قند خون و پوکی استخوان می شود. هم چنین مصرف سرکه سیب به همراه کرفس یا آب کرفس به هیچ وجهه توصیه نمی شود.

5. آب کرفس

آب کرفس علاوه بر خاصیت چربی سوزی خود می تواند از نظر طب سنتی برای درمان سنگ کلیه بسیار مفید باشد. کرفس عمل دفع سنگ کلیه را آسان می کند اما اگر دچار فشار خون پایین هستید، بهتر است به میزان کمی از آن استفاده کند.

مصرف آب کرفس همراه با دارو های آرامبخش توصیه نمی شود، بهتر است قبل از مصرف این دو ماده به صورت همزمان با پزشک خود مشورت کنید.

6. آب انار

قرن هاست که از آب انار برای بهبود عملکرد کلی کلیه استفاده می شود. آب انار سنگ ها و سموم دیگر را از سیستم بدن دفع می کند. آب انار حاوی آنتی اکسیدان است که به سلامت کلیه ها کمک می کند و همچنین در جلوگیری از رشد سنگ کلیه نقش دارد. آب انار میزان اسیدیته ادرار را کاهش می دهد. با کاهش میزان اسیدیته ادرار خطر ابتلا به سنگ کلیه در آینده را کاهش می یابد.

8. آب ریشه قاصدک

ریشه قاصدک مقوی کلیه است و تولید صفرا را تحریک می کند و در نتیجه به بهبود هضم غذا کمک فراوانی می کند. قاصدک ها دارای ویتامین های (A ، B ، C ، D) و مواد معدنی مانند پتاسیم، آهن و روی هستند. یک مطالعه معتبر نشان می دهد که قاصدک در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه موثر است. استفاده از پوست پرتقال، زنجبیل و یا سیب آب ریشه قاصدک را طعم دار می کند و مصرف آن را به اندازه 3 الی 4 فنجان در روز آسان تر می کند.

بهتر است قبل از استفاده از ریشه قاصدک با پزشک خود مشورت کنید زیرا این ماده ممکن است با بسیاری از دارو ها تداخل داشته باشد.

9. آب علف هفت بند

از گذشته تاکنون در طب سنتی از علف هفت بند یا دم اسب برای افزایش جریان ادرار استفاده شده است. این گیاه  تورم و التهاب را تسکین می دهد و به سلامت کلی ادرار کمک می کند.

با تمام این فواید، نباید بیش از 6 هفته از دمنوش دم اسبی استفاده کرد. مصرف مداوم علف هفت بند یا دم اسبی خطرات تشنج، کاهش سطح ویتامین های گروه B و از دست دادن پتاسیم را به دنبال دارد.

مصرف دم اسبی برای کودکان و زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود. دم اسبی حاوی مقدار قابل توجهی نیکوتین است، پس اگر قصد ترک سیگار را دارید بهتر است از این گیاه استفاده نکنید.

چه کار هایی که باید پس از دفع سنگ کلیه انجام دهیم؟

 1. از مصرف الکل  اجتناب کنید.
 2. پس دفع سنگ کلیه بهتر است، آن را به منظور نمونه برداری نگه دارید.
 3. پس از دفع سنگ کلیه نوشیدن آب را قطع نکنید.
 4. رژیم غذایی خود را تغییر دهید و روزانه ورزش کنید.

جمع بندی

به طور کلی از کلیه ها به عنوان یک فیلتر در بدن انسان یاد می شود. این اندام لوبیایی شکل دفع مواد زائد و مایعات اضافی از بدن را بر عهده دارد.

سنگ کلیه شامل سنگریزه های کوچک حاوی نمک و مواد معدنی در ادرار است. شایعترین علامت سنگ کلیه درد شدید در ناحیه کمر و شکم است.

نقص در متابولیسم ، مصرف کم آب و رژیم غذایی نامناسب از علل مختلف این بیماری است. افرادی که در معرض خطر سنگ کلیه هستند باید از مصرف آرد سفید، شکر، ادویه و کلسیم خودداری کنند.

برای جلوگیری از سنگ کلیه و درمان آن باید کلیه ها را گرم نگه دارید. برای گرم نگه داشتن کلیه در فصل سرما می توانید از گن طبی استفاده کنید. انجام حجامت هم از نظر طب سنتی برای درمان سنگ کلیه مفید است.