سلامت قلب از نظر طب سنتی

جلوگیری و درمان سنگ کلیه به کمک طب سنتی
1 دی 1399
بررسی سرد مزاجی در طب سنتی
1 دی 1399

طب سنتی و قلب

از دیرباز تا به امروز در طب سنتی برای اختلالات قلب معمولا از داروهای گیاهی چینی به طور گسترده ای در به منظور درمان می شود. با این حال شیوه اثر گذاری داروهای گیاهی در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی هنوز روشن نیست.

از آن جایی که بیماری های قلبی عروقی از جمله علل اصلی مرگ در سراسر جهان است. در این مقاله سعی شده در مورد طب سنتی قلب صحبت شود.

به طور کلی بیماری های قلبی عروقی در طب سنتی شامل تصلب شرایین، فشار خون بالا، هیپرتروفی قلب، سکته قلبی و  نارسایی قلبی هستند.

افزایش مداوم تعداد بیماران قلبی سبب شده تا طب مدرن و طب سنتی به فکر راه تشخیص آسان تر و پیشگیری از این بیماری باشند.

در طب سنتی از علم عنبیه شناسی به منظور تشخیص آسان بیماری های قلبی استفاده می شود.

تدابیر طب سنتی برای قلب سالم

طب سنتی  نقش بسزایی در بسیاری از جنبه های مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان، از جمله بیماری های قلبی عروقی دارد.

قلب ما اندامی  فوق العاده قدرتمندی است که باعث حفظ حیات می شود. قلب سالانه بیش از 1 میلیون گالن خون به تمام بدن پمپ می کند. ضربان قلب ما در هر دقیقه بین 60 الی 100 بار است. وظایف قلب بسیار گسترده است. قلب دارای محل های گیرنده هورمون ها و نوروپپتیدهای متعددی است، که از نزدیک با سیستم قلبی عروقی و عصبی ما ارتباط برقرار می کند.

حفظ یک رژیم غذایی سالم، تحرک، پرهیز از هرگونه استرس، اصلاح الگوی زندگی همگی از نظر طب سنتی در سلامت قلب موثر دارند.

طب سوزنی

استفاده از طب سوزنی در کشور های غربی، درمانی نوآورانه و کم هزینه برای درمان و پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی  است. گرچه هنوز علت این موضوع مشخص نشده، اما شرح حال بیماران قلبی  نشان می دهد که طب سوزنی اثر مثبتی بر بهبود بیماری قلب بیماران داشته است. تاریخچه طب سنتی و قلب  نشان می دهد که طب سوزنی نقش موثری در پیشگیری بیماری قلبی دارد.

طب سوزنی یک روش درمانی سنتی زاده شده از شرق آسیا است، که بیش از 2000 سال قدمت دارد. در طب سوزنی پزشک با وارد کردن سوزن به مناطق خاصی از سطح بدن موجب تحریک دستگاه عصبی محیطی می شود. هدف از انجام طب سوزنی در بیماران قلبی بازگرداندن انرژی یا تنظیم انرژی بدن است. از طب سوزنی به منظور تسکین درد نیز استفاده می شود.

مطالعه یک مقاله نشان می دهد که طب سوزنی تاثیر مثبتی بر کاهش عفونت، التهاب و بهبود عمل سیستم عصبی خود مختار دارد.

از آن جایی که تحقیقات مکانیکی نشان می دهد که سیگنال های طب سوزنی عمدتا توسط رشته های عصبی آوران به سیستم عصبی مرکزی منتقل می شود، پس طب سوزنی نقش موثری در بهبود عملکرد اعصاب مرکزی دارد.

حجامت

حجامت یک روش درمانی است، که در آن فنجان ها روی پوست قرار می گیرند و سپس گرم می شوند تا خلا ایجاد شود. فشار ناشی از مکش، بافت های عضلانی را به درون فنجان می کشد و باعث ایجاد کبودی وخون مردگی در زیر پوست می شود. کشیدن خون، زیر سطح پوست باعث بهبود و کیفیت گردش خون می شود و می تواند برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها از جمله سرماخوردگی تا عضله درد  مورد استفاده قرار گیرد. حجامت درمانی در بسیاری از نقاط جهان با عنوان دارویی خانگی مشهور است که اخیراً مورد توجه طب مدرن هم قرار گرفته است.

داروهای تقویت کننده قلب در طب سنتی

سیر

سیر  یک غذای اصلی و مفید برای قلب از نظر طب سنتی قلب است. سیر می تواند باعث نرمال شدن  فشار خون و همچنین کاهش سطح چربی و کلسترول خون شود. استفاده از سیر خام و یا آغشته به روغن زیتون می تواند نقش موثری در تقویت قلب داشته باشد.

فلفل دلمه ای

از دیگر دارو های آشنای آشپزخانه که به عنوان ادویه، ماده غذایی و دارو استفاده می شود می توان به فلفل دلمه ای اشاره کرد. از نظر طب سنتی مصرف فلفل دلمه موجب تحرک گردش خون و تقویت ضربان قلب می شود. گرچه مصرف فلفل دلمه ای همراه با غذا موجب تحریک معده می شود اما مصرف آن به مقدار کم دارو تقویت قلب می باشد.

زالزالک

زالزالک دارای سابقه بسیار طولانی در تقویت سیستم قلبی عروقی است. این گیاه می تواند تاثیر مثبتی بر عملکرد طبیعی قلب و عروق و اکسیژن رسانی خون داشته باشد.

گل رز

گل رز موجب تقویت قلب و تعادل انرژی آن می شود. این گل غنی از آنتی اکسیدان و مقدار زیادی ویتامین C است که به تقویت مویرگ ها کمک می کند. گلبرگ های گل رز یک داروی پرانرژی برای تقویت قلب هستند. مصرف گل رز به صورت روغن گل سرخ یا عرق گل سرخ باعث ایجاد نشاط، تسکین درد و آرامش می شود.

لوبیای سیاه

از دیدگاه طب سنتی لوبیای سیاه نرم مملو از مواد مغذی سالم برای قلب است. وجود آنتی اکسیدان ها و منیزیم موجود در این ماده غذایی می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. هم چنین فیبر موجود در لوبیا به کنترل کلسترول و سطح قند خون کمک می کند.

ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا یک ماده غذایی عالی و سرشار از امگا 3 برای سلامت قلب، کاهش فشار خون و کاهش اختلالات ریتم قلب است. مصرف ماهی به صورت دوبار در هفته به کاهش التهاب نیز کمک می کند.

نکته: به علت طبع سرد ماهی بهتر است، ماهی با خرما و یا کشمش مصرف شود. مصرف ماهی همراه با ماست به هیچ وجهه توصیه نمی شود.

گردو

مصرف دو عدد گردو در روز به کاهش کلسترول خون کمک می کند و از التهاب عروق قلب محافظت کند. گردو مملو از امگا 3 و فیبر است. اثر گردو زمانی مشخص می شود که گردو جایگزین تنقلاتی نظیر چیپس و پفک شود.

مرکبات

اغلب مرکبات نقش موثری در مقابله با کلسترول خون دارند. پتاسیم موجود در این مواد موجب کنترل فشار خون می شود. بر اساس یک مطالعه مصرف دو پرتقال متوسط در روز موجب سلامت عروق خونی می شود.

جو

این دانه مغذی می تواند جایگزین مناسب برنج باشد، چرا که فیبر موجود در این ماده از نظر طب سنتی قلب موجب کاهش سطح کلسترول و قند خون می شود.

بذر کتان

این دانه مفید و  براق دارای مقدار قابل توجهی فیبر و امگا 3 است، که نقش موثری بر تقویت قلب دارد. بذر کتان آسیاب شده بهترین ماده در کنار ظرف ماست است.

اختلال در قلب عارضه ای است، که باید توسط پزشک طب سنتی تشخیص داده شود، مصرف دارو هایی نظیر داروی مقوی قلب، داروی خمیره بنفشه و کپسول مروارید پس از تشخیص پزشک می تواند در درمان بیماری قلب موثر باشد.

 

چه عواملی از نظر طب سنتی موجب اختلال در عملکرد قلب می شود؟

  1. بیماری دیابت
  2. عدم تحرک و چاقی
  3. مصرف  سیگار
  4. استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر
  5. روغن ناسالم
  6. مصرف مداوم فست فود ها

جمع بندی

قلب عضو مهم و قابل تامل بدن است، تمامی احساسات و عواطف ما از قلب منشاء می گیرد. حس شادی، حس غم، حس ترس و … همه و همه بر عملکرد قلب تاثیر می گذارد.

بخشی از مشکلات و بیماری های هر شخص به عدم اطلاعات کافی و یا خود درمانی بازمیگردد. از این رو پیشنهاد می شود در صورت هر گونه آسیب و مشکل قلبی ابتدا به پزشک مراجعه کنید. استفاده از اعمال دیگر نظیر حجامت، طب سوزنی می تواند تاثیر مثبتی بر درمان بیمار داشته باشد.