بررسی سرد مزاجی در طب سنتی

سلامت قلب از نظر طب سنتی
1 دی 1399
روش های طب سنتی در درمان میگرن
1 دی 1399

علت سرد مزاجی طب سنتی

به طور کلی سرد مزاجی طب سنتی زمانی به اوج می رسد، که شخص دائما شرایط استرس زا، بیماری، تغییر الگوی زندگی، افزایش وزن، مصرف مواد مخدر و … را تجربه کند. هم چنین سرد مزاجی گاهی ممکن است منشاء دیگری نیز داشته باشد، کاهش و اختلال سطح هورمون ها در بدن شخص می تواند عامل سرد مزاجی باشد.

برای درمان سرد مزاجی طب سنتی درمان های مختلفی را پیشنهاد کرده است که در ادامه به آن می پردازیم.

طب سنتی ایرانی

سرد مزاجی در طب سنتی ایران با استفاده از گیاهان دارویی درمان می شود. این دارو ها با مکانیسم تأثیر بر انتقال دهنده های عصبی مغزی و سلول های جنسی، افزایش قدرت بدنی، ایجاد تغییرات هورمونی و تأثیر بر سلول های عصبی و عصبی موجب بهبود اختلالات جنسی می شود.

طب سنتی چینی

از دیرباز چین با استفاده از طب سوزنی، مصرف گیاهان و تغذیه اقدام به درمان سرد مزاجی زنان در طب سنتی می کرد. بر طبق یک آزمایش که در سال 2010 که در چین انجام شد، افراد بیماری  که شش جلسه از طب سوزنی در طول ماه استفاده کردند از بهبود مشکل خود گزارش دادند. اطبا طب چینی بر این عقیده اند که سرد مزاجی در طب سنتی موجب کاهش طول عمر و عدم التیام زخم ها می شود. آن ها سرد مزاجی را ناشی از کمبود و افت انرژی بدن می دانند، پس درمان سرد مزاجی در طب سنتی بسیار حائز اهمیت است.

گیاهان دارویی موثر در بهبود سرد مزاجی طب سنتی

جینکو

جینکو بیلوبا گیاهی با سابقه 150 میلیونی می باشد، که به عنوان یک مکمل گیاهی در زمینه درمان سرد مزاجی موثر است. این گیاهان علاوه بر درمان سرد مزاجی طب سنتی سرشار از آنتی اکسیدان است و از آن به عنوان دارویی ضد قارچ یاد می شود. این گیاه همچنین تاثیر زیادی در درمان آلزایمر دارد.

جینسینگ

یک مطالعه و آزمایش  کوچک در چند دهه اخیر نشان داد، که مصرف جیسنگ نقش موثری در درمان سرد مزاجی زنان در طب سنتی داشته است. جیسینگ از گیاهان ارزشمند طب چینی محسوب می شود که خواص زیادی در درمان اغلب بیماری ها دارد.

زعفران

زعفران یک ادویه محبوب و گران قیمت است، تحقیقات اولیه در یک مطالعه نشان می دهد، زنانی که از زعفران به عنوان داروی ضد افسردگی استفاده می کردند پس از چند هفته از بهبود میل جنسی خود خبر دادند.

سیب

شاید باورش سخت باشد، اما سیب نقش موثری در درمان سرد مزاجی زنان در طب سنتی دارد. یک مطالعه نشان می دهد زنانی که روزانه یک عدد سیب مصرف می کنند، رابطه جنسی با کیفیت تری را تجربه می کنند.

البته این آزمایش تنها در مورد ارتباط سیب و سلامت جنسی بوده است، هنوز تحقیقاتی گسترده ای در مورد این موضوع صورت نگرفته است.

شنبلیه

شنبلیله نوعی گیاه است، که هم در آشپزی و هم به عنوان دارو استفاده می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که شنبلیه می تواند نقش پررنگی در درمان سرد مزاجی زنان در طب سنتی داشته باشد.

تفکر غلط در مورد موارد زیر در خصوص افزایش میل جنسی و درمان سرد مزاجی از نظر طب سنتی

هیچ آزمایش و منبع معتبری نشان نمی دهد که غذاها و گیاهان گفته شده در سطر زیر موجب افزایش میل جنسی و کاهش سرد مزاجی در طب سنتی می شوند.

شکلات

شکلات یکی از داروهای معروف شده در امر بهبود بهبود سرد مزاجی در طب سنتی است. با وجود محبوبیت این ماده غذایی، یک مطالعه در سال 2006 نشان می دهد مصرف شکلات هیچ تاثیری در درمان سرد مزاجی در افراد نداشته است.

قهوه

گرچه قهوه می تواند به افزایش روحیه کمک کند، اما هیچ آزمایشی وجود ندارد که نشان دهد قهوه تاثیری بر درمان سرد مزاجی زنان در طب سنتی داشته باشد. البته از قهوه می توان به عنوان داروی ضد تبخال استفاده کرد.

عسل

گرچه عسل منبع خوبی از آنتی اکسیدان است، اما هیچ مدرک علمی و معتبری وجود ندارد که نشان دهد عسل موجب بهبود سرد مزاجی و افزایش میل جنسی می شود.

موز

برخی معتقدند که میوه موز می تواند میل جنسی را افزایش دهد و به درمان سرد مزاجی زنان در طب سنتی کمک کند.اما باز هم شواهد علمی کمی برای اثبات این موضوع وجود دارد.

چه عواملی  درمان کننده سرد مزاجی طب سنتی و تقویت کننده میل جنسی هستند؟

طب سوزنی

گرچه تصور بر این است، که مسائلی از قبیل سرد مزاجی جنسی، ناتوانی جنسی و … مربوط به اختلال در عملکرد جنسی یا اندام جنسی است، اما طب سنتی چینی بر این عقیده است، که منشاء اختلال در میل جنسی و سرد مزاجی کمبودانرژی (چی) در قلب و کلیه ها است.

طب سوزنی یکی از رایج ترین روش های درمان سرد مزاجی طب سنتی است، فرو کردن سوزن در نقاط مشخص در طب سوزنی موجب بازگشت انرژی به قلب و کلیه ها می شود.

این موضوع حتی از نظر طب مدرن هم تایید که شده که طب سوزنی موجب ایجاد تعادل انرژی در بدن می شود که نتیجه این موضوع افزایش کیفیت زندگی و درمان سرد مزاجی است.

حجامت

حجامت نوعی روش درمانی قدیمی برای جلوگیری از اختلالات جسمی از جمله اختلال عملکرد جنسی است. از دیدگاه طب سنتی حجامت می تواند موجب درمان سرد مزاجی در زنان و افزایش کیفیت جنسی شود. حجامت علاوه بر درمان سرد مزاجی تاثیر زیادی بر باروری دارد.

ورزش

ورزش منظم موجب افزایش انرژی در بدن و درمان سرد مزاجی می شود. ورزش علاوه بر درمان سرد مزاجی موجب کاهش استرس و افسردگی می شود. روانشناسان رابطه جنسی معتقدند انجام ورزش موجب افزایش انرژی جنسی و کیفیت زندگی می شود. انجام ورزش یوگا می تواند کمک زیادی به بهبود سرد مزاجی در طب سنتی کند.

استرس ممنوع!

استرس می تواند بر بسیاری از جنبه های سلامتی شما از جمله میل جنسی تأثیر منفی بگذارد. یک مطالعه اخیر نشان داد که بین استرس شغلی و نارضایتی جنسی زنان رابطه قابل تاملی وجود دارد و این به این معنی است، که استرس اضافی موجب سرد مزاجی و کاهش میل جنسی می شود.

کیفیت خواب

کیفیت خواب علاوه بر تضمین سلامتی شما موجب تقویت میل جنسی و در دراز مدت موجب درمان سرد مزاجی زنان در طب سنتی می شود. کم خوابی و بی خوابی استرس و ضعف را به دنبال دارد. استرس خود به تنهایی عامل اختلال در رابطه جنسی است. پس خواب با کیفیت و به اندازه می تواند کمک زیادی به بهبود روند جنسی شخص کند.

داروهای خود را بررسی کنید

برخی از داروها در میل جنسی شخص  نیز موثر است. منابع معتبر نشان می دهد که داروهای ضد افسردگی با کاهش میل جنسی مرتبط هستند. اگر داروهای ضد افسردگی مصرف می کنید و میل جنسی کمی دارید، با پزشک خود در مورد نحوه کنترل هرگونه عوارض جانبی احتمالی صحبت کنید

سرد مزاجی بیماری است، که باید پزشک طب سنتی آن را  تشخیص و درمان کند. مصرف داروی مقوی مردان و داروی مقوی زنان می تواند داروی موثری در درمان سرد مزاجی، ضعف جنسی و … باشد.

جمع بندی

ضعف در میل جنسی و سرد مزاجی از دیگر بیماری های شایع در چند دهه اخیر است که با آگاهی می توان آن را درمان کرد.

سپاس گزاریم که تا پایان مقاله سرد مزاجی در طب سنتی با ما همراه بودید. تشخیص سرد مزاجی جنسی باید توسط علم مزاج شناسی تشخیص داده شود، پس این اختلال را نمی توان به سادگی تشخیص داد، در صورت هر گونه اختلال در رابطه جنسی باید به پزشک مراجعه کرد. فراموش نکنید که تغذیه سالم، تحرک و کاهش استرس می تواند نقش موثری در تقویت میل جنسی داشته باشد.