نقش طب سنتی در کاهش درد قاعدگی

روش های طب سنتی در درمان میگرن
1 دی 1399
راهکار های طب سنتی به جهت جوانسازی پوست
1 دی 1399

طب سنتی و علت درد قاعدگی

دل درد، کمر درد، درد در ناحیه زانو ها، احساس گرما و … تمامی بیانگر درد قاعدگی در یک سیکل ماهانه است. از نظر طب سنتی درد قاعدگی دارای دلایل مختلفی است، که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

دختران نوجوان در سن  بلوغ خود قاعدگی را تجربه می کنند. در واقع قاعدگی نشان دهنده توانایی دختر در باروری است. قاعدگی زمانی رخ می دهد، که پوشش ضخیم و مخاطی آندومتر رحم بر اثر گذشت زمان پیر شده و در زمان مشخصی ریزش می کند. درد هنگامی به اوج می رسد، که رگ های خونی تحت فشار انقباضات رحم فشرده شوند و سلول ها با تشخیص کمبود اکسیژن مواجهه شوند، در این هنگام پروستاگلاندین در خون آزاد می شود. درد قاعدگی ممکن است، تا سنین 50 الی 60 سالگی به بیان ساده تر تا سن یائسگی زندگی شخص را تحت شعاع قرار دهد.

طب سنتی درد های قاعدگی را تا حد مشخصی طبیعی می داند اما این علم راه حل هایی  را  به جهت کاهش درد های قاعدگی پیشنهاد داده است، که در ادامه به آن می پردازیم.

راهکار طب سنتی برای کاهش درد قاعدگی

زنجبیل  بخورید.

زنجبیل گیاهی با طبع گرم است که می تواند در دوره قاعدگی باعث کاهش سطح پروستاگلاندین شود و درد های قاعدگی را تسکین دهد. این گیاه هم چنین به سندرم قبل قاعدگی نیز کمک زیادی می کند. بهتر است، شخص در حین دوره قاعدگی خود از زنجبیل در غذا های خود استفاده کند.

طبق آخرین مطالعه در سال 2012 زنانی در شروع قاعدگی خود از کپسول 250 گرمی زنجبیل در طول چهار روز قاعدگی خود استفاده کردند، به مراتب قاعدگی بهتری را تجربه کردند.البته مصرف بیش از 4 گرم زنجبیل در روز موجب سوزش معده می شود، پس از زنجبیل به اندازه استفاده کنید.

مصرف گیاهان چینی

فرمول گیاه چینی شامل گل آنجلیکا، رازیانه، شیرین بیان، دارچین، ریشه گل صد تومانی و … است که در طب سنتی درد قاعدگی را کاهش می دهد. طبق یک آزمایش در سال 2014 زنانی که در این آزمایش شرکت کردند، این داروی های طب چینی باعث ایجاد آرامش و کاهش التهاب می دانند.

رازیانه بخورید.

رازیانه گیاهی با طعم شیرین بیان و بافتی ترد مانند کرفس است، رازیانه حاوی آنتول (ترکیبی با اثرات ضد اسپاسم) است. این گیاه به تسکین گرفتگی قاعدگی در افراد کمک می کند.

تحقیقات موجود در یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات پرستاری و مامایی ایران در سال 2015 نشان داده است، که رازیانه از نظر طب سنتی باعث کاهش درد های قاعدگی می شود. بر اساس این تحقیق این گیاه اثراتی همچون داروی مفنامیک اسید دارد.

ماساژ درمانی

طب سنتی برای کاهش درد قاعدگی به شخص ماساژ درمانی را توصیه می کند. ماساژ علاوه بر  تسکین درد در دوره قاعدگی به تسهیل روند قاعدگی و سندرم پیش از قاعدگی کمک زیادی می کند. از نظر طب سنتی انجام ماساژ درمانی علاوه بر کاهش اسپاسم در خانم ها باعث تقویت بنیه بیمار، درمان بی حالی و افزایش انرژی می شود. 

انجام طب سوزنی

انجام طب سوزنی از زیر شاخه های طب سنتی در درمان درد قاعدگی نقش بسیار پررنگی دارد. از دیدگاه طب سنتی درد قاعدگی می تواند بر اثر تحلیل انرژی پدیدار شود. این طب به خانم هایی که درد و گرفتگی شدیدی را در حین دوره قاعدگی دارند،انجام طب سوزنی را پیشنهاد می دهد.

اغلب خانم ها افسردگی و سندرم قبل از قاعدگی را حداقل یک بار در طول عمر خود احساس کرده اند، طب سنتی به جهت درمان افسردگی زنان در قبل و حین قاعدگی داروی اثلق را پیشنهاد می کند.

رژیم غذایی در حین دوره قاعدگی

1. آب

نوشیدن مقدار زیادی آب همیشه مهم است، این امر در دوره قاعدگی از اهمیت بیشتری برخوردار است. مصرف آب ولرم و فراوان در دوره قاعدگی از سردرد های رایج در قاعدگی جلوگیری می کند. همچنین نوشیدن آب ولرم مانع نفخ شکم می شود.

2. سبزیجات برگ دار

معمولا در دوره قاعدگی خصوصا قاعدگی با شدت خونریزی زیاد شخص بدن درد، سرگیجه و خستگی را احساس می کند. این علائم حکایت از کاهش سطح آهن بدن دارد. مصرف گیاهانی نظیر اسفناج  می تواند سطح منیزیم و آهن خون شخص را افزایش دهد.

3. مرغ

مرغ یکی دیگر از مواد غذایی غنی از آهن و پروتئین است، که شخص می تواند به رژیم غذایی خود در دوره قاعدگی اضافه کند. خوردن پروتئین برای سلامت کلی شما ضروری است و می تواند به شما کمک کند تا در دوره قاعدگی انرژی خود را ذخیره کنید.

4. ماهی

ماهی سرشار از آهن ، پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 است. مصرف ماهی همراه با مصلح آن در دوره قاعدگی از نظر طب سنتی درد قاعدگی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. اسید چرب امگا 3 موجود در ماهی گاهی می تواند همچون ایبوپروفن در کاهش درد قاعدگی موثر باشد. این ماده علاوه بر کاهش درد های قاعدگی نقش مهمی در کاهش نوسانات خلق و خویی در حین قاعدگی دارد.

5. زردچوبه

زردچوبه به عنوان ادویه ای ضد التهاب شناخته می شود و کورکومین ماده اصلی فعال آن است. یک مطالعه در سال 2015 اثر کورکومین را بر روی علائم قاعدگی بررسی کرد و دریافت که افرادی که کورکومین مصرف می کردند، درد های قاعدگی به نسبت قابل تحمل تری دارند.

6. شکلات تلخ

گاهی از نظر طب سنتی درد قاعدگی در اثر کاهش منیزیم است. مصرف شکلات تلخ سرشار از آهن و منیزیم می تواند یک میان وعده موثر در  کاهش درد های قاعدگی باشد.

 7.آجیل

آجیل منبع غنی منیزیم است. از دیدگاه طب سنتی درد قاعدگی می تواند با مصرف میزان مشخصی آجیل خام مانند بادام تا حد قابل توجهی کاسته شود. مصرف کرد بادام زمینی نیز می تواند یکی از گزینه های کاهش درد های قاعدگی باشد.

8. روغن بذر کتان

هر 15 میلی لیتر روغن بذر کتان حاوی 7195 میلی گرم اسیدهای چرب امگا 3 است. مصرف روغن بذر کتان علاوه بر تناسب اندام از نظر طب سنتی باعث کاهش درد های قاعدگی می شود. یک مطالعه نشان می دهد مصرف روغن بذر کتان در حین دوره قاعدگی از یبوست که یکی از معضلات دوره قاعدگی است، جلوگیری می کند و باعث سلامت دستگاه گوارش می شود.

9. کینوا

کینوا غنی از مواد مغذی مانند آهن، پروتئین و منیزیم است. همچنین فاقد گلوتن است، بنابراین مصرف این ماده غذایی باعث افزایش انرژی و سیری شخص در دوره قاعدگی می شود.

10. چای نعناع

یک مطالعه در سال 2016 نشان می دهد که چای نعناع می تواند علائم دوره قاعدگی را تا حد قابل توجهی تسکین دهد. به طور خاص مصرف چای نعناع، می تواند گرفتگی های قاعدگی، حالت تهوع و اسپاسم عضلانی را تسکین دهد.

منع غذایی در دوره قاعدگی از نظر طب سنتی

نمک

مصرف نمک زیاد منجر به احتباس آب می شود، استفاده از نمک زیاد موجب نفخ شکم می شود. برای کاهش نفخ در دوران قاعدگی، به غذاهای خود نمک اضافه نکنید و از غذاهای فرآوری شده و حاوی سدیم زیاد نظیر آجیل شور، پفک و … خودداری کنید.

شکر

این بسیار خوب است که در حین قاعدگی قند خون خود را نرمال نگه دارید. اما خوردن زیاد قند می تواند بر روی حالات روحی شما تاثیر بگذارد.

قهوه

مصرف کافئین می تواند باعث نفخ شکم شود. کافئین موجود در قهوه می تواند موجب سردرد در برخی از افراد شود. پس طب سنتی پیشنهاد می کند مصرف قهوه را در این دوران کمتر کنید.

الکل

الکل می تواند اثرات منفی بر روی بدن شما بگذارد، این ماده هم چنین می تواند علائم پریود شما را تشدید کند.

به عنوان مثال، مصرف الکل باعث کمبود آب بدن می شود، که این عامل باعث بدتر شدن سردرد و ایجاد نفخ و حالت تهوع در شخص می شود.

مصرف غذاهای تند، گوشت قرمز، حبوبات ها، لبنیات نیز به علت عوامل مزاج شناسی  بهتر است، در دوره قاعدگی کاهش یابد.

جمع بندی

درد قاعدگی دردی دوره ای است، که در روزهای قاعدگی اتفاق می افتد. اختلالات قاعدگی به عنوان یک مشکل بهداشتی در میان دختران جوان نه تنها بر تولید مثل بلکه بر سلامت روان و کیفیت زندگی نیز تأثیر می گذارد. تغییر در رژیم غذایی، ماساژ درمانی، انجام یوگا، استفاده از کیسه آب گرم و طب سوزنی می تواند در از نظر طب سنتی درد قاعدگی را تا حد موجهی کاهش دهد.