راهکار های طب سنتی به جهت جوانسازی پوست

نقش طب سنتی در کاهش درد قاعدگی
1 دی 1399
تنظیم قاعدگی به روش طب سنتی
1 دی 1399

طب سنتی و جوان سازی پوست

از دیدگاه طب سنتی گیاهان منبع غنی، تقویت و جوانسازی پوست هستند. طب سنتی و جوان سازی پوست شامل استفاده از گیاهان به عنوان هدیه طبیعت، زالو درمانی، طب سوزنی و … است.

هدف اصلی استفاده از گیاهان در طب سنتی و جوانسازی پوست  تعادل و تنظیم عملکردهای داخلی بدن به عنوان یک سیستم کل است. طب سنتی با استفاده از گیاهان دارویی پیری را به تعویق می اندازد.

در واقع گیاهان دارویی با تقویت اعضای داخلی بدن باعث عدم افتادگی پلک، عدم چین و چروک، عدم پف چشم، عدم پیری زودرس و … می شوند. طب سنتی و جوان سازی پوست علاوه بر تقویت پوست صورت و سایر نواحی، باعث درخشان شدن و روشن شدن مشهود پوست می شود.

اغلب گیاهان مورد استفاده در دارو های طب سنتی به جهت جوانسازی پوست دارای مقدار قابل توجهی پروتئین،آنتی اکسیدان، ویتامین و … هستند. از آن جایی که طب مدرن و طب سنتی با یکدیگر هم پوشانی دارند، طب مدرن استفاده از بعضی از گیاهان و جانوران را به جهت جوانسازی پوست تضمین می کند.

مدت هاست كه اطبا طب سنتی چینی گیاهان را بر اساس طعم، مزه و … تقسیم می کنند، و بر اساس طبقه بندی خواص آن را بیان می کنند.

گیاهان شیرین: گیاهان با طعم شیرین باعث تغذیه بدن و پوست می شوند. بنابراین، گیاهان شیرین گزینه مناسبی برای پوست های خشک هستند. استفاده از گیاهان شیرین از نظر طب سنتی موجب جوانسازی پوست می شوند.

گیاهان تند: این دسته از گیاهان باید پس از مزاج شناسی شخص توسط پزشک برای پوست مصرف شوند. گیاهانی با طعم تند به افزایش انرژی و گردش خون پوست کمک می کنند. گیاهان تند از نظر طب سنتی و جوان سازی پوست علاوه بر افزایش گردش خون لکه های تیره پوست را از بین می برند.

گیاهان تلخ: گیاهانی با طعم تلخ گرما، سم بدن و پوست را پاک می کنند. در طب سنتی از گیاهان تلخ برای پاکسازی جوش های پوستی و آکنه استفاده می شود.

گیاهان ترش و گس: هر دو طعم بیان کننده عملکرد گیاه در جلوگیری از نشت مایعات در بدن است. این گیاهان می توانند از ترشح بیش از حد عرق و چربی در پوست جلوگیری کنند.

گیاهان شور: گیاهانی با طعم شور نمک می توانند باعث از بین رفتن انواع بیماری های پوستی و عفونی شوند، معمولا از گیاهان شور برای از بین بردن آکنه ها استفاده می شود.

گیاهانی با طعم متعادل: گیاهان با طعم ملایم به بدن کمک می کنند، تا رطوبت بیش از حد بدن از بین برود. این گیاهان از نظر طب سنتی و جوانسازی پوست موجب از بین رفتن پف چشم می شوند.

از دیدگاه طب چینی گیاهانی که بر پنج اندام زیر اثر می گذارند، موجب جوانسازی پوست می شوند.

کلیه: گیاهانی که بر کلیه اثر می کنند، باعث تغذیه پوست و جوانسازی آن می شوند.

کبد: به طور کلی گیاهانی که بر کبد اثر می گذارند، احساسات را تسکین می دهند و باعث تغییر رنگ پوست و تقویت بینایی می شوند.از نظر طب سنتی گیاهان اثر گذار بر کبد رابطه نزدیکی با جوانسازی پوست دارند.

معده و طحال: گیاهانی که بر معده و طحال اثر می گذارند، همواره باعث تقویت انرژی و عدم پیری زودرس پوست می شوند.

روده بزرگ: گیاهانی که بر روده بزرگ اثر می گذارند، معمولاً برای درمان بیماری های پوستی نظیر آکنه و اگزما پوستی استفاده می شوند.

به طور کلی گیاهان نقش زیادی در طب سنتی و جوانسازی پوست دارند. برخی از گیاهان باعث کاهش تعرق و برخی موجب سم زدایی می شوند. گیاهانی در طبیعت وجود دارند، که موجب کاهش حرارت پوست، از بین برنده لکه ها و بثورات پوستی، نشاط خون، تقویت پوست و … می شوند.

 

پوست اولین عامل دفاعی بدن است، بنابراین علاوه بر خاصیت دفاعی خود نقش مهمی در زیبایی شخص دارد. یک پوست مریض باعث کاهش اعتماد به نفس شخص می شود. در این مقاله سعی می کنیم به شما کمک کنیم تا به کمک طب سنتی یک پوست سالم و درخشان داشته باشید.

طرز تهیه دو ماسک تایید شده از نظر طب سنتی برای جوانسازی پوست

یک پوست شاداب و جوان علاوه بر بیانگر عدم بیماری در بدن باعث احساس غرور در شخص می شود. امروزه شرایط به گونه ای شده تا اغلب خانم ها و آقایان میل بیشتری به استفاده از ماسک های جوان سازی پوست داشته باشند.

برای تهیه ماسک جوان سازی پوست نکات گفته شده در سطر زیر بسیار حائز اهمیت است.

  1. ظرف ساخت ماسک باید استریل و عاری از هرگونه آلودگی باشد.
  2. برای ساخت ماسک باید دست های کاملا تمیز باشند.
  3. قبل از زدن ماسک حتما بر روی پوست دست خود تست حساسیت انجام دهید.
  4. در صورت هر گونه احساس سوزش در پوست، محل مربوطه را با آب سرد بشویید.

طرز تهیه ماسک شیر

این ماسک تاییده شده از نظر طب سنتی و جوانسازی پوست از مقداری شیر، ماست ارگانیک و پر چرب، عسل، شیره نارگیل ساخته شده است. تمامی مواد را در ظرفی کاملا استریل مخلوط کنید و پس از انجام تست حساسیت با براش به پوست صورت خود بمالید. این ماسک از نظر طب سنتی چینی علاوه بر جوانسازی پوست باعث از بین رفتن سلول های سرطانی پوست می شود.از آن جایی که این ماسک باعث روشن شدن پوست و کاهش قرمزی پوست می شود، در گذشته نه چندان دور اغلب دختران چین از این ماسک قبل از مراسم عروسی استفاده می کردند.

بهتر است این ماسک را 3 روز پشت سر هم امتحان کنید، تا اثر معجزه گر آن را ببینید.

طرز تهیه ماسک هویج

این ماسک متشکل از هویج ارگانیک بخارپز شده و عسل است. عسل وهویج را با یک دیگر در طرفی مانند هاون یک دست کنید. این ماسک علاوه بر خاصیت جوانسازی پوست از نظر طب سنتی غنی از ویتامین هایی نظیر ویتامین A و ویتامین E است. این ماسک هم چون یک مرطوب کننده پوست عمل می کند و خواص ضد باکتریایی دارد. استفاده مداوم از این ماسک موجب جوان سازی و شفافیت پوست می شود.

مصرف موادی نظیر عسل، چای سبز، آلوئه ورا و ماست نیز از نظر طب سنتی موجب براقیت پوست و جوانسازی آن می شود.

چه اعمال و محصولاتی که از نظر طب سنتی باعث جوان سازی پوست می شوند؟

پوست نیز هم چون سایر اندام های بدن به جهت ترمیم و جوانسازی خود نیاز به مصرف دارو دارد. مصرف کرم آلوئه ورا پیشنهاد ویژه طبیب سرا به شما مخاطبان عزیز است.

ماساژ پوست می تواند یکی از عوامل معجزه گر از بین برنده چین و چروک و جوانسازی پوست صورت باشد. از نظر طب سنتی و جوانسازی پوست ماساژ درمانی  علاوه بر جوان سازی پوست موجب افزایش گردش خون، کاهش پف صورت، سفتی پوست و  تولید کلاژن در پوست می شود. به بیان ساده می توان گفت ماساژ درمانی در واقع همان لیفت طبیعی صورت است.

استفاده از طب سوزنی سال هاست به عنوان عامل جوان سازی پوست از نظر طب سنتی شناخته شده است. از نظر طب سنتی طب سوزنی جایگاه ایمن تری نسبت به بوتاکس به جهت جوان سازی پوست است. در روش جوانسازی پوست توسط طب سوزنی پزشک 40 الی 70 سوزن ریز را با خواص ضد پیری و ضد چین و چروک وارد نقاط مشخص صورت می کند. طب سوزنی صورت علاوه بر جوانسازی پوست موجب تقویت سیستم لنفاوی و گردش خون شخص می شود. در دراز مدت انجام طب سوزنی صورت موجب شفافیت پوست صورت خواهد شد.

از دیگر اعمالی که می توان در جهت جوانسازی پوست و تقویت سیستم گردش خونی انجام داد می توان به زالو درمانی اشاره کرد، زالو درمانی علاوه بر تقویت سیستم گردش خون از تخریب بافت نیز جلوگیری می کند.

جمع بندی

ممنون از تمام مخاطبانی که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودند. اغلب افراد در سنین 35 الی 55 سال به فکر راه چاره برای از بین بردن چین و چروک صورت و جوانسازی پوست می افتند. تغذیه سالم، رسیدگی مداوم پوست، استفاده از لوازم آرایش اصل، ماساژ درمانی و … از نظر طب سنتی می تواند کمک زیادی به جوانسازی پوست کند.