تنظیم قاعدگی به روش طب سنتی

راهکار های طب سنتی به جهت جوانسازی پوست
1 دی 1399
طب سنتی و افسردگی
2 دی 1399

طب سنتی و قاعدگی

قاعدگی(Menstruation)یا سیکل ماهانه نامی آشنا و نشانه سلامتی هر خانم…

قاعدگی در هر خانم یاد آور عدم بارداری، سندرم قبل قاعدگی، درد قاعدگی، تاخیر در قاعدگی و … است. در این مقاله سعی کردیم تا تاخیر در قاعدگی را از دیدگاه طب سنتی بررسی کنیم و شما را با تنظیم قاعدگی با طب سنتی آشنا کنیم.

از نظر طب مدرن و طب سنتی، قاعدگی یک چرخه 28 الی 35 روزه متغیر است.

 1. روز اول تا روز هفتم زمان تخریب دیواره رحم در صورت عدم بارداری است.
 2. روز هشتم الی یازدهم زمان آماده سازی رحم برای تخمک گذاری است.
 3. روز دوازدهم الی هفدهم زمان تخمک گذاری است.
 4. روز هجدهم الی بیست و پنجم زمان نابودی تخمک در صورت عدم بارداری است.
 5. روز بیست و ششم زمان آمادگی محیط برای ریزش و تخریب بافت پوششی رحم است.
 6. موارد گفته شده در سطر بالا به صورت تقریبی است و در هر شخص متفاوت است. از دیدگاه طب سنتی زمانی که قاعدگی هر 24 الی 38 روز اتفاق می افتد شخص دارای قاعدگی منظمی است.

  قاعدگی معمولا از سن نه سالگی الی پانزده سالگی در خانم ها در کنار بروز صفات ثانویه رخ می دهد در واقع قاعدگی یکی از نشانه های بلوغ در دختران است. از دیدگاه طب سنتی و علم مزاج شناسی بلوغ معمولا در افرادی با مزاج گرم و تر زودتر اتفاق می افتد.

  تنظیم قاعدگی به روش طب سنتی

   

  طب سنتی و قاعدگی روش های قابل توجهی را به منظور تنظیم قاعدگی بیان کرده است، که در ادامه به آن می پردازیم:

  به طور کلی چرخه قاعدگی نامنظم به معنای اختلال در سیستم باوری خانم ها است، که به طور حتم این اختلال باید درمان شود. پس  طرفداران طب سنتی  باید بدانند که این طب چه کمکی به نامنظمی قاعدگی می کند.

  نا منظمی چرخه قاعدگی از شایع ترین شرایط قابل درمان در سلامت زنان از دیدگاه طب سنتی است.

  مواردی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، بیماری التهابی لگن، آندومتریوز و فیبروم رحم، مصرف دارو، استرس، برخی از بیماری ها، تنش و … عامل اختلال در چرخه قاعدگی است.

  معمولا در این شرایط پزشکان طب سنتی به جهت درمان نامنظمی قاعدگی و تقویت باروری از طب سوزنی استفاده می کنند. طب سوزنی با ایجاد تعادل در انرژی موجود در بدن به بهبودی اختلال قاعدگی کمک می کند. چرا که بر اساس نظریه ای قدیمی تمام اعضا بدن اعم از داخلی و خارجی با هم در ارتباط هستند.

 7. از طب سوزنی و گیاهان دارویی برای حفظ سلامتی، جلوگیری از بیماری و بازسازی نشاط در بدن استفاده می شود. اعتقاد در طب سنتی چینی این است که تمام اعضای بدن ما با یکدیگر در ارتباط هستند و به طور داخلی و خارجی متصل می شوند.

  پزشکان طب سنتی معمولا برای درمان و تنظیم قاعدگی از دارو های مختلفی نظیر قرص اثلق و قرص ستاور استفاده می کنند. قرص های گفته شده علاوه بر خاصیت تنظیم اختلالات قاعدگی تاثیر موثری بر سایر بیماری ها مربوطه دارد.

  رژیم غذایی، ورزش و کاهش استرس می تواند بر غدد تنظیم کننده تعادل هورمون بدن شما تأثیر بگذارد، که خود می تواند از نظر طب سنتی بر تنظیم دوره های ماهیانه اثر مطلوبی داشته باشد.

  از نظر طب سنتی چه فاکتور هایی باعث تنظیم قاعدگی می شود؟

  دریافت مواد مغذی

  علم طب سنتی می گوید:کم خوردن غذا یا عدم دریافت مواد مغذی مناسب باعث فشار در غده هیپوتالاموس، هیپوفیز و غدد فوق کلیوی شود. این غدد ها تعادل هورمونی بدن خانم ها را را تنظیم می کنند که می توانند تاثیر مستقیمی بر  نامنظمی قاعدگی داشته باشد.

  خداحافظی با رژیم پر فیبر

  مصرف مداوم فیبر موجب کاهش غلظت هورمون پروژسترون، استروژن، هورمون LH، هورمون FSH می شود. در طی یک آزمایش محققان طب سنتی متوجه شدند، زنانی که در رژیم غذایی خود از میزان بالایی فیبر مصرف می کنند بیشتر در معرض بی نظمی قاعدگی و سرطان سینه هستند.

  البته این آزمایش هم چنان در حال بررسی است، بنابر این متخصصان توصیه می کنند شخص روزانه 25 تا 30 گرم فیبر دریافت کند و حتما در رژیم غذایی خود چربی کافی و سالم مانند روغن ماهی، روغن گیاهی و یا روغن تخم کتان را بگنجاند.

  معرفی مواد غذایی کمک کننده به تنظیم قاعدگی از نظر طب سنتی

  تنظیم قاعدگی و طب سنتی بر این عقیده است که مصرف میوه هایی نظیر پاپایا و آناناس کمک بزرگی به تنظیم قاعدگی

  می کند.

  میوه پاپایا حاوی کاروتن است، این ماده مغذی از میزان سطح استروژن پشیبانی و به انقباضات رحم کمک می کند.

   میوه آناناس حاوی آنزیم بروملین است، که به جریان خون و تولید سلول های قرمز و سفید کمک می کند.

 8. دارچین با تنظیم سطح هورمون انسولین می تواند بر سایر هورمون ها نیز تسلط داشته باشد. در خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) اغلب سطح انسولین بالا و بی نظمی قاعدگی دیده می شود، مصرف دارچین می تواند کمک زیادی به تنظیم چرخه قاعدگی کند.

  ریشه زردچوبه حاوی کورکومین است، تحقیقات نشان داده زردچوبه علاوه بر تنظیم قاعدگی موجب بهبود خلق و خو می شود.

  روغن کرچک دارویی معجزه گر از نظر طب سنتی در درمان اختلالات قاعدگی است. روغن کرچک علاوه بر کاهش التهابات زمان قاعدگی باعث تنظیم چرخه قاعدگی می شود.

  نحوه استفاده از روغن کرچک از منظر طب سنتی و قاعدگی به شرح زیر است.

  1. یک پارچه فلانل را در روغن کرچک خیس کنید، سپس روغن اضافی آن را با فشار دست خارج کنید.
  2. پارچه فلانل را با بسته بندی پلاستیکی بپوشانید.
  3. کیسه آب گرم را روی پارچه فلانل آغشته به روغن کرچک قرار دهید و به مدت 45 الی 60 دقیقه رو شکم خود (محل قرارگیری رحم) قرار دهید و آرام باشید.

  این عمل را هر یک روز در میان انجام دهید.

 9. کار های لازم برای تنظیم قاعدگی با طب سنتی

  تخمک گذاری مرحله مهمی برای انتقال به مرحله لوتئال است، که برای یک چرخه قاعدگی بسیار مهم است. بدون تخمک گذاری، هیچ چرخه و دوره قاعدگی وجود ندارد. پس همواره مرحله تخمک گذاری از نظر طب سنتی و قاعدگی منظم بسیار حائز اهمیت است.

  گاه بی نظمی قاعدگی ممکن است بر اثر عدم تخمک گذاری در زمان مشخص باشد، طب سوزنی و مصرف دارو های گیاهی تجویز شده توسط پزشک طب سنتی می تواند کمک زیادی به این موضوع کند.

  انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی نرم و ورزش هایی نظیر یوگا به عنوان یک درمان موثر برای مسائل مختلف قاعدگی معرفی شده است.

  یک مطالعه در سال 2013 با 126 شرکت کننده نشان داد که 35 تا 40 دقیقه یوگا، به مدت 5 روز در هفته در  مدت 6 ماه، سطح هورمون های مربوط به قاعدگی نامنظم را کاهش می دهد. انجام یوگا علاوه بر تاثیر بر چرخه قاعدگی باعث کاهش درد حاصل از قاعدگی، بهبود کیفیت زندگی و جلوگیری از استرس و اضطراب  زنان  در حین قاعدگی می شود.

 10. تغییر مداوم در وزن نقش مهمی در تنظیم قاعدگی دارد. کاهش وزن علاوه بر سلامت بدن موجب تنظیم تقسیم قاعدگی می شود. وزن بالا علاوه بر مشکلات مختلف باعث تجربه یک قاعدگی دردناک در خانم ها می شود.

   

  جمع بندی

  تقریبا تمامی خانم ها در طول زندگی خود بی نظمی قاعدگی را تجربه کرده اند. اما همیشه برای درمان این موضوع نیاز به مراجعه به پزشک نیست. داشتن وزن متعادل، دوری از تنش ها، انجام ورزش روزانه می تواند کمک زیادی به نتظیم چرخه قاعدگی کند.

  اگر شخصی هستید که موارد زیر را مداوم تجربه می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.

  1. پریود شما ناگهان نامنظم می شود
  2. سه ماه پریود نشده اید.
  3.  هر 21 روز یک بار پریود می شوید.
  4.  هر 35 روز یک بار پریود می شوید.
  5.  پریودهای غیر معمول سنگین یا دردناک است.
  6. پریودها بیش از یک هفته طول می کشد.

  تنظیم قاعدگی به کمک طب سنتی روشی متداول است که در آن پزشک با توجه به بررسی فاکتور هایی نظیر تیروئید، یائسگی، فشار خون،بلوغ و … به کمک عمل طب سوزنی و دارو های مختلف شخص را درمان می کند.