طب سنتی و افسردگی

تنظیم قاعدگی به روش طب سنتی
1 دی 1399
طب سنتی و لاغری
2 دی 1399

طب سنتی افسردگی

در دنیای ماشینی امروز و وجود دغدغه های مختلف اغلب افراد از بیماری های روحی و جسمی رنج می برند. اضطراب و افسردگی از جمله بیماری هایی است، که اغلب انسان ها به آن مبتلا هستند. راه های زیادی برای درمان وجود دارد، عده ای برای درمان از طب سنتی اضطراب و افسردگی استفاده می کنند.

روش های درمان افسردگی از طریق طب سنتی یکی از موثر ترین روش های درمان است.

از جمله علائم افسردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. احساس غم و ناامیدی
  2. از دست دادن علاقه به سرگرمی ها
  3. اختلال در خواب ، بی خوابی یا زیاده روی در خواب
  4.  خستگی مداوم
  5. تغییر در اشتها و رژیم غذایی
  6. مشکل در تمرکز
  7. افکار مرگ یا خودکشی

از دیدگاه طب سنتی افسردگی علائم جسمی نظیر سردرد و کمر درد می تواند نشان دهنده شروع بیماری در شخص باشد. پزشکان طب سنتی معتقدند که فرد باید حداقل 5 مورد از  موارد فوق را به مدت دو هفته تجربه کند تا بتوانند با قاطعیت در مورد بیماری شخص و ابتلا او به افسردگی تصمیم گیری کنند.

گیاهان دارویی و روغن های موثر برای درمان افسردگی از دیدگاه طب سنتی

گرچه مشاوره و دارو های مکمل بسیار خوبی برای درمان افسردگی از طریق طب سنتی وجود دارد، اما برخی از گیاهان هستند، که کمک زیادی به ایجاد نشاط می کنند و به  آن ها عنوان گیاه و روغن ضد افسردگی می دهند. در متن زیر سعی شده تا تعداد از گیاهان دارویی و روغن های درمانی ضد افسردگی معرفی شود.

1.گیاه خار مریم

گیاه  Milk thistle یا اصطلاحا خار مریم نوعی گیاه با قدمت چند صد ساله است، که کمک زیادی به درمان افسردگی می کند. این گیاه علاوه بر افزایش حس نشاط در افراد، کمک زیادی به بیماری های مربوط به کبد می کند.

یک بررسی سیستماتیک در سال 2016 نشان داد که گیاه خار مریم برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط ​​از دارو های مکمل موثرتر  بوده است.

با این حال، این بررسی مطالعات واجد شرایط تحقیق در مورد اثرات طولانی مدت گیاه خار مریم بر افسردگی شدید نشد.

گرچه خار مریم موجب درمان افسردگی می شود اما می تواند در اثر داروهای ضد افسردگی ایجاد اختلال کند، پس استفاده از این گیاه به صورت مداوم ممکن است، موجب عدم تاثیر پذیری آن در بدن افراد شود.

2. گیاه جینسینگ

این مکمل از ریشه غوزه ای گیاه جینسینگ آمریکایی یا آسیایی است. پزشکان طب چینی هزاران سال است، که از جینسینگ برای کمک به افراد در بهبود وضوح ذهنی و انرژی و کاهش اثرات استرس استفاده می کنند.

برخی از پزشکان طب سنتی خواص جینسینگ را به عنوان راه حل های بالقوه برای افزایش انرژی و انگیزه در افراد می شناسند. گرچه جینسینگ از دیدگاه طب سنتی نوعی بیماری ضد افسردگی محسوب می شود، اما طب مدرن کاملا این نظریه را رد می کند.

3. گیاه بابونه

یک مطالعه در سال 2012 مربوط به گیاه Matricaria recutita یا اصطلاحا بابونه، این گیاه را آرامش بخش، ضد افسردگی و ضد استرس می داند. تحقیقات نشان می دهد که گل بابونه تاثیر زیادی بر اثر دارو های مکمل در بدن بیمار و کاهش علائم افسردگی دارد.

نتایج یک مطالعه در سال 2016  نشان می دهد که بابونه نسبت به دارو های مکمل تسکین چشمگیری در درمان افسردگی دارد. با این حال، مطالعات بیشتر برای تأیید فواید سلامتی بابونه در درمان علائم افسردگی لازم است.

4. گیاه اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس یک روغن ضروری محبوب است. مردم معمولاً از روغن اسطوخودوس برای آرامش و کاهش اضطراب و اختلالات خلقی استفاده می کنند. از روغن اسطوخودوس به عنوان روغن موثر ضد افسردگی و کاهنده استرس در ماساژ درمانی استفاده می شود.

یک بررسی 2013 از مطالعات مختلف نشان داد که اسطوخودوس ممکن است پتانسیل قابل توجهی در کاهش اضطراب و بهبود خواب داشته باشد.

5. گیاه زعفران

زعفران نوعی ادویه و داروی گیاهی با نام علمی Saffron است. برخی از پزشکان سنتی زعفران را به عنوان گیاهی ایمن برای درمان افسردگی می دانند. گرچه زعفران دارای خواص ضد افسردگی است، اما مصرف آن برای خانم های باردار توصیه نمی شود، چرا که مصرف دوز بالای زعفران موجب سقط جنین در خانم های باردار می شود.

6. مصرف اسیدهای چرب امگا 3

رژیم غذایی نقش مهمی در درمان بیماری افسردگی از نظر طب سنتی افسردگی دارد. مصرف روغن های امگا 3 می تواند به کاهش افسردگی و استرس کمک زیادی کند. معمولا ماهی هایی نظیر قزل آلا و ساردین منبع غنی امگا 3 هستند. از این رو پزشکان طب سنتی مصرف دو بار ماهی در طول هفته همراه با مصلح آن را پیشنهاد می کنند.

درمان طب سنتی افسردگی و اضطراب

طب سنتی قادر است، علاوه بر درمان بیماری های جسمی اغلب بیماری های روحی را درمان کند. افسردگی و اضطراب نوعی بیماری روحی است، که می توان آن را توسط طب سنتی افسردگی درمان کرد. یک پزشک طب سنتی از روش های زیر برای درمان بیماری افسردگی استفاده می کند.

گفت و گو درمانی

در وهله اول پزشک سنتی سعی می کند با گفت و گو و ارتباط علم طب سنتی و افسردگی شرح حال کامل را از بیمار دریافت کند. گفت و گو درمانی می تواند یکی از ابتدایی ترین راه های درمان افسردگی باشد.

صحبت در مورد علت افسردگی یا مسائل روزمره می تواند ذهن بیمار را به چالش بکشد. البته گفت و گو درمانی تنها راه چاره نیست، بلکه پزشک توسط گفت و گو درمانی از میزان افسردگی شخص آگاه می شود. اما با این تفاسیر نباید از قدرت بیان غافل شد.

گفت و گو درمانی ممکن است، توسط پزشک طب سنتی یا روان پزشک انجام گیرد. مدت زمان گفت و گو درمانی بین یک الی چندین جلسه متغیر است. بهداشت روان از جمله مهم ترین راه های درمان طب سنتی افسردگی شدید است، شخصی که از بهداشت روانی نرمالی برخوردار باشد به طور حتم کمتر در معرض بیماری های روحی و روانی قرار می گیرد. از دیدگاه طب سنتی افسردگی به سراغ افرادی می آید که دائما دارای اندیشه های منفی و اضطراب هستند.

نکته حائز اهمیت در بحث گفت و گو درمانی این است، که بیمار مراجعه کننده برای درمان بیماری از طریق طب سنتی افسردگی باید در جلسات گفت و گو درمانی با پزشک خود صادق باشند.

داروهای طب سنتی

 استفاده از دارو های طب سنتی افسردگی اساسی ترین و اصولی ترین راه درمان این بیماری است. طیف گسترده ای از دارو های ضد افسردگی وجود دارد، که می توان به داروی اطرافیل مفرح با عنوان معجزه طب سنتی افسردگی و قرص آنتی استرس طب سنتی اشاره کرد.

تمامی دارو های طب سنتی افسردگی باید تحت نظر پزشک مصرف شود. البته در کنار مصرف دارو شخص باید از رژیم غذای خوبی برخوردار باشد. پیاده روی سبک یا انجام نرمش صبحگاهی می تواند کمک زیادی به افزایش اثر دارو کند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی یکی از بی نظیر ترین راه های درمان افسردگی از دیدگاه اطبا سنتی است. طب سنتی ماساژ را به عنوان یک روش سالم و عالی به جهت درمان افسردگی شدید می داند.

در جلسات ماساژ درمانی از انواع روغن های درمانی و تکنیک های خاص استفاده می شود. تحقیقات نشان داده ماساژ علاوه بر کاهش اضطراب موجب درمان انواع بیماری های مفصلی نیز می شود.

جمع بندی

دارو های گیاهی، ماساژ درمانی و … و ممکن است، باعث درمان شخص شود، اما با این حال بهتر است شخص بیماری در مصرف دارو های ضد افسردگی زیاده روی نکند و حتما با پزشک خود در ارتباط باشد.

طب سنتی افسردگی و اضطراب این بیماری را یک بیماری قابل درمان می داند. پس چه بهتر است که فرد بیمار به پزشک خود اعتماد کند و از روش های درمانی او استفاده کند.