طب سنتی و لاغری

طب سنتی و افسردگی
2 دی 1399
طب سنتی و کبد چرب
2 دی 1399

طب سنتی و لاغری بدن

طب سنتی دارای دیدگاه متفاوتی در مورد مشکل افزایش وزن و چاقی  نسبت به پزشکی مدرن دارد. در واقع می توان گفت شیوه طب سنتی و لاغری شیوه ای کاملا خاصی نسبت به دیگر روش ها دارد، چرا که در طب سنتی فاکتور های مختلفی مورد توجه قرار می گیرند. گرچه طب سنتی نسبت به طب مدرن دارای تفاوت های زیادی هستند اما هر دو به جهت راهنمایی و درمان  انسان ایجاد شده اند.

کمبود انرژی طحال

از نظر طب سنتی چینی افزایش وزن ممکن است، بر اثر کمبود انرژی طحال باشد. طبیبان طب سنتی چینی معتقدند که کمبود انرژی در طحال موجب  اختلال و هضم ضعیف غذا می شود. این اختلال همراه با خستگی و بی تحرکی مداوم چاقی و افسردگی را به دنبال دارد.

کمبود انرژی در طحال ممکن است، به علت سابقه خانوادگی، رژیم غذایی نامناسب، مصرف غذا های چرب و شیرین، غذای سرد، آب و نوشیدنی های سرد و … باشد. خوردن غذا در ساعات پایانی شب و هم چنین خوردن غذا های سنگین در شب نیز مانع کاهش وزن می شوند. بهترین زمان برای خوردن غذای سنگین 7 صبح الی 11 صبح است.

خواب کم و اختلال در آن، بی تحرکی، کار و مشغله ذهنی فراوان، استرس و نگرانی و … از دیگر عوامل اختلال در عملکرد طحال هستند. به بیان ساده می توان گفت سبک زندگی امروزه ما باعث افزایش وزن می شود. داشتن برنامه غذایی و دنبال کردن طب سنتی و لاغری می تواند کمک زیادی به تناسب اندام کند.

علائم کمبودانرژی در طحال شامل نفخ شکم، علاقه زیاد به مصرف قندها، انرژی کم، پوست کدر و مات، ایمنی بدنی کم، تپش قلب، سرگیجه و … می باشند.

از دیدگاه طب سنتی چینی علاقه به عطر و طعم شیرینی به بیماری های طحال و معده مرتبط می شود. بدن زمانی اشتیاق قند دارد که انرژی کافی از غذایی که می خورد دریافت نکند. متأسفانه، خوردن غذاهای شیرین در این شرایط وضعیت را بدتر می کند. با توصیه های  طب سنتی و لاغری می توان تا حد قابل توجهی این احساس را متوقف کرد و در مقابل طحال و معده را تقویت نمود.

غلبه بلغم، رطوبت  بدن

یکی از عوامل افزایش وزن از دیدگاه طب سنتی ایرانی غلبه بلغم است. این اتفاق معمولا به دنبال ضعف گوارشی به وجود می آید. زمانی که بلغم و رطوبت در بدن تجمع یابد روند کاهش وزن را کند و فرد را سنگین می کند. این اصلاح که در پزشکی مدرن با عنوان کاهش متابولیسم بدن یاد می شود، می تواند اثرات زیان باری بر روی اندام های درونی بدن بگذارد.

برای درک این موضوع به مثال زیر توجه کنید. یک جریان آب را در نظر بگیرید که توسط سنگ های زیادی مسیرش بسته شده است، آب مانده دیگر مانند سابق نیست و دارای بوی نامطبوعی و شرایط قابل تاملی و راکد است.

این همان اتفاقی است که در پدیده غلبه بلغم در بدن انسان رخ می دهد. اگر در دراز مدت این موضوع مورد توجه قرار نگیرد، بسیاری از اندام های داخلی مانند کلیه ها، اندام های تولید مثل، ریه ها، معده و … دچار اختلال می شوند.

پاک کردن بلغم از بدن کاری بسیار دشوار است. بیشتر افراد مبتلا به بلغم هوس غذا های چرب یا روغنی و قندی را می کنند که البته این مسئله مشکل را حاد تر می کند. این موضوع باعث می شود که شخص در بدن احساس خستگی، حالت سنگینی بدن، ابری سر و … را تجربه کند.

غذا دارو است و قطعاً می تواند برای تعادل بدن همراه با طب سوزنی مورد استفاده قرار گیرد.

رژیم کم خوری نمی تواند غلبه بلغم را درمان کند، بلکه فقط باعث کاهش وزن می شود این بیماری در بدن عاملی برای چاقی شکم است، بنابراین می توان با داشتن یک رژیم غذایی مناسب به همراه طب سنتی لاغری شکم مشکل چاقی ناحیه شکم را حل کرد.

با تمام اختلاف نظر های کوچک و بزرگ طب سنتی و طب مدرن آن ها در این معقوله با هم توافق دارند که، چاقی زمینه و اولین علامت اغلب بیماری ها است.عدم کنترل چاقی توسط طب سنتی و لاغری سبب می شود تا شخص دچار بیماری هایی نظیر کبد چرب، دیابت و … شود.

رژیم لاغری طب سنتی

حال که عامل چاقی و افزایش وزن از نظر طب سنتی مشخص شد، بهتر است توصیه و رژیم های لاغری طب سنتی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

در رژیم غذایی خود حتی الامکان از خوردن مایعات سرد خودداری کنید و بدن خود را به مایعات گرم یا هم دمای محیط عادت دهید. بسیاری از افراد آگاه به سلامتی در حال حاضر مایعات سرد زیادی می نوشند و این سیستم هضم و گوارش را دچار اختلال می کند و کاهش وزن را سخت تر می کند.

اغلب افراد تصور می کنند که انواع سالادها می توانند وزن شخص  را کاهش دهند. غذاهای خام و سالاد ها از نظر طب سنتی بسیار سرد هستند این موضوع همواره باعث ضعف گوارشی می شود. هنگامی که دستگاه گوارش ضعیف باشد، به غذاهای پخته با هضم آسان نیاز دارد. غذاهای خام، البته می توانند برای شخص بسیار مفید باشند، اما هنگامی که هضم غذا در بدن ضعیف است، ممکن است انرژی اضافی لازم برای تجزیه سالاد را نداشته باشد که این موضوع باعث احساس نفخ و خستگی می شود. پس برای حفظ سلامت و رعایت طب سنتی لاغری شکم بهتر است  شخص تا مدت مشخصی از خوردن غذا های خام پرهیز کند.

گرچه طب سنتی غرب بر این اعتقاد است که قهوه می تواند باعث لاغری شود اما از دیدگاه طب سنتی اصیل شرقی قهوه دارای طبعی سرد است، بهتر است به جای مصرف قهوه از چای استفاده کرد. افرادی که می خواهند طب سنتی لاغری شکم یا طب سنتی لاغری موضعی را تجربه کنند بهتر است از خوردن غذا های سرخ شده، انواع شیرینی ها، غذا های چرب، غذاهای خام، شکلات ها و … که سبب تولید بلغم در بدن و کاهش سطح انرژی در طحال می شوند خودداری کنند.

قبل از آنکه از خوردن غذا سیر شوید از خوردن دست بکشید این عمل موجب کاهش نفخ و مشکلات گوارشی می شود.

به طور کلی، گیاهانی برای کاهش وزن استفاده می شوند، که به حفظ انرژی طحال کمک کنند و  سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند و بلغم و رطوبت بدن را از بین می برند.

 

بادکش درمانی و طب سوزنی دارای  سابقه درخشانی در کاهش وزن و لاغری موضعی هستند. معمولا اغلب افرادی که به دنبال طب سنتی و لاغری موضعی هستند از طب سوزنی به منظور لاغری استفاده می کنند.

در بین درمان های طب سنتی و لاغری، گوش ها نقاط مهمی برای انجام عمل طب سوزنی و کاهش اشتها هستند.

داشتن تحرک نیم ساعته هر روزه علاوه بر تقویت عضلات، موجب افزایش روحیه و انرژی شخص از نظر طب سنتی می شود.

یک پزشک طب سنتی چینی معتقد است، داشتن حالت پایدار و نرمالی روحی و احساسی کمک زیادی به طب سنتی لاغری می کند. استفاده از هیپنوتیزم درمانی می تواند تا حد قابل توجهی به پایداری احساسات و آرامش روح کمک کند.

چند گیاه توصیه شده به منظور کاهش وزن  از نظر طب سنتی و لاغری

 

شنبلیه

شنبلیله یک ادویه خانگی رایج است که چندین مطالعه طب سنتی نشان داده است که این گیاه می تواند به کنترل اشتها و کاهش مصرف کمک کند. یک مطالعه در 18 نفر نشان داد که مصرف مکمل 8 گرم فیبر شنبلیله روزانه باعث افزایش احساس سیری و کاهش گرسنگی و مصرف غذا می شود.

 

فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای نوعی فلفل چیلی است، که به طور عادی مورد استفاده عموم مردم قرار می گیرد. این گیاه علاوه بر خواهص متعدد خود باعث افزایش متابولیسم بدن می شود.

کپسایسین نوعی ماده شیمیایی موجود در اغلب فلفل ها است که باعث افزایش سطح سیری و کاهش کالری می شود.

زنجبیل

زنجبیل نوعی ادویه است که از ریزوم گیاه زنجبیل گلدار، Zingiber officinale تهیه می شود.

برخی تحقیقات طب سنتی نشان می دهد که این ماده به کاهش وزن کمک بزرگی می کند. یک بررسی از 14 مطالعه انسانی نشان می داد که زنجبیل به طور قابل توجهی باعث کاهش وزن بدن و چربی شکم می شود.

پونه کوهی

پونه کوهی یک گیاه چند ساله است که از خانواده گیاهی نعنا، ریحان، آویشن، رزماری و مریم گلی است.

این گیاه حاوی کارواکرول است،این ترکیب قدرتمند نقش بزرگی در کاهش وزن دارد.

 که ممکن است به تقویت کاهش وزن کمک کند. تحقیقات در مورد خواص پونه کوهی و کارواکرول بر روی کاهش وزن هنوز محدود است.

جینسینگ

جینسینگ گیاهی با خاصیت ارتقا دهنده سلامتی است که در طب سنتی چینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این گیاه در مناطقی نظیر کره، چین، آمریکا وجود دارد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که این گیاه قدرتمند می تواند به کاهش وزن کمک کند.

یک مطالعه نشان می داد که مصرف جینسینگ کره ای به صورت دو بار در روز به مدت هشت هفته منجر به کاهش کمی وزن بدن و همچنین تغییر در ترکیب میکروبیوتای روده می شود.

مطالعه ای دیگر نشان می دهد که جینسینگ با تغییر در تشکیل چربی و به تأخیر انداختن جذب چربی روده، با چاقی مبارزه می کند.

با توجه به متن فوق برای بررسی تأثیر جینسنگ در کاهش وزن در بدن انسان، به مطالعات گسترده و بیشتری نیاز است.

 

 زردچوبه

زردچوبه ادویه ای خانگی است که به دلیل عطر و طعم، رنگ زنده و خواص دارویی قوی مورد احترام است.

بیشتر مزایای زردچوبه برای سلامتی مربوط وجود ماده ایی کورکومین می شود، این ماده شیمیایی که به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است، مطالعات نشان می دهد که ماده موجود در زردچوبه موجود کاهش التهاب و کاهش وزن می شود.

یک مطالعه در 44 فرد دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف کورکومین دو بار در روز و به مدت یک ماه در افزایش کاهش چربی بدن، کاهش چربی شکم تا 5٪ موثر بوده است.

فلفل سیاه

فلفل سیاه یک ادویه خانگی رایج است که از میوه خشک Piper nigrum ، یک تاک گلدار بومی هندوستان به دست می آید.

این ماده حاوی یک ترکیب قدرتمند به نام پیپرین است که هم عطر و طعم تند و هم اثرات بالقوه کاهش وزن آن را تأمین می کند.

یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل پیپرین به کاهش وزن بدن افرادی با رژیم غذایی پرچرب، حتی بدون تغییر در مصرف غذا کمک کرده است.

یک مطالعه و آزمایش دیگر  نیز نشان داد که پیپرین به طور موثری از تشکیل سلول های چربی جلوگیری می کند.

برای تعیین چگونگی تأثیر پیپرین و فلفل سیاه بر کاهش وزن در انسان، مطالعات بیشتری لازم است.

 

دارچین

دارچین ادویه ای معطر است که از پوست داخلی درختان جنس Cinnamomum تهیه می شود.

این ماده غنی از آنتی اکسیدان است و چندین فواید سلامتی را به همراه دارد. حتی برخی مطالعات نشان داده اند که دارچین می تواند موجب کاهش وزن شود.

گیاه دارچین در تثبیت قند خون موثر است، این گیاه می تواند به کاهش اشتها و گرسنگی کمک کند.

مطالعات نشان می دهد که یک ترکیب خاص موجود در دارچین می تواند اثرات انسولین را تقلید کرده و به انتقال قند از جریان خون به سلول های شخص کمک کند تا کبد بتواند از آن به عنوان سوخت استفاده کند.

دارچین همچنین ممکن است سطح برخی از آنزیم های گوارشی را کاهش دهد تا تجزیه کربوهیدرات ها را کند کند.

در حالی که این تأثیرات می تواند به طور بالقوه اشتها را کاهش داده و منجر به کاهش وزن شود، اما تحقیقات بیشتری برای بررسی تأثیرات دارچین روی وزن مستقیم مورد نیاز است.

 

زیره

زیره ادویه ای است که از دانه های خشک و آسیاب شده Cumin cyminum ، گیاه گلدار از خانواده جعفری تهیه می شود.

اما گیاه معطر دارای مزایای سلامتی، از جمله پتانسیل تسریع در کاهش وزن و چربی سوزی است.

یک مطالعه کوچک و سه ماهه نشان داد زنانی که دو بار در روز ماست با 3 گرم زیره مصرف می کردند بیش از یک گروه کنترل وزن و چربی بدن خود را از دست دادند.

به همین ترتیب ، یک مطالعه هشت هفته ای گزارش داد که بزرگسالانی که 3 بار در روز مکمل زیره مصرف می کردند،1 کیلوگرم بیشتر از کسانی که داروی لاغری ما مصرف کردند وزن از دست دادند.

 

هل

هل ادویه ای بسیار ارزشمند است که از دانه های یک گیاه از خانواده زنجبیل تهیه می شود.

این ادویه در دنیا در پخت و پز و پخت از آن استفاده می شود اما ممکن است از کاهش وزن نیز پشتیبانی کند.

یک مطالعه بر روی حیوانات نشان داد که پودر هل به کاهش چربی شکم در موش هایی که  دارای رژیم غذایی پرچرب و پر کربوهیدرات کمک می کند.

به همین ترتیب، یک مطالعه حیوانی دیگر نشان داد که هل سیاه به طور خاص در کاهش چربی شکم و کل چربی بدن در موش های دارای رژیم غذایی پرچرب موثر است.

متاسفانه، بیشتر تحقیقات در مورد توانایی کاهش وزن هل به مطالعات حیوانی محدود می شود.

تأثیر هل در کاهش وزن در انسان هنوز بررسی نشده است.

 

نحوه استفاده ایمن از گیاهان

گیاهان و ادویه های فوق الذکر هنگامی که به عنوان چاشنی مواد غذایی استفاده می شوند، می توانند فواید سلامتی را با حداقل خطر عوارض جانبی فراهم کنند.

نکته مهم در مصرف گیاهان فوق این است که در مصرف آن ها فقط زیاده روی نشود.اگر گیاهان را به صورت مکمل مصرف می کنید، مهم است که برای جلوگیری از عوارض جانبی به دوز توصیه شده پایبند باشید.

همچنین اگر بیماری زمینه ای دارید یا دارو مصرف می کنید، بهتر است قبل از شروع هرگونه مکمل با پزشک خود صحبت کنید.

در صورت مشاهده هرگونه عوارض جانبی منفی یا علائم آلرژی غذایی، بلافاصله مصرف آن را قطع کرده و با یک پزشک معتبر بهداشتی صحبت کنید.

 

روش های طب سنتی لاغری

طب سنتی لاغری می تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

طبق دستورالعمل های طب سنتی لاغری غذاهای تلخ، ترش و تند برای کاهش وزن مفید هستند در حالی که غذاهای شیرین، شور و چرب می توانند منجر به افزایش وزن شوند. میوه هاییی نظیر زالزاک(Fructus Crataegi) ، خربزه تلخ (Karela) و چای Jiaogulan (Gynostemma Pentaphyllum اغلب برای حمایت از هضم و مدیریت وزن استفاده می شوند.

چای جیاوگلان همراه با رژیم غذایی مناسب و ورزش همراه با عطر و طعم تسکین دهنده و فواید سلامتی، برای مدیریت وزن بسیار خوب عمل می کند. نکته مهم این است که این چای برای زنان باردار و کودکان استفاده نمی شود. این دارو دارای عوارضی مانند سرکوب ایمنی، افزایش حرکات روده، رقیق شدن خون و … می شود. پس بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت شود.

دانه درمانی و طب سوزنی گوش نیز از دیدگاه طب سنتی کمک زیادی به لاغری می کنند.

جمع بندی

استفاده از این مخلوط های گیاهی، ورزش، طب سوزنی و …  به طور موثری می توان شاخص های تن سنجی و توده چربی را در افراد چاق بزرگسال کاهش می دهد. همان طور که پیشتر گفته شد اگر قصد کاهش وزن از دیدگاه طب سنتی لاغری را دارید بهتر است موارد زیر را همواره رعایت کنید.

 از نوشیدنی های سرد خودداری کنید، همواره از نوشیدنی هاای که هم دمای محیط هستند استفاده کنید.

از غذای شیرین و چرب خودداری کنید، زیرا این امر باعث بدتر شدن مشکل و تولید بلغم بیشتری می شود.

تا هر جا ممکن است غذای خود را بپزید. خوردن غذاهای خام سرد مانند سالاد الویه چاقی را افزایش می دهد.

  فقط تا 80 درصد سیر شوید غذا بخورید، این یک نکته کلاسیک برای کاهش وزن است.

 بزرگترین وعده غذایی خود را بین ساعت 7 تا 11 صبح بخورید.

 برای کمک به کاهش وزن، هر روز نیم ساعت ورزش سبک انجام دهید. ورزش حرفه ای همیشه در این شرایط توصیه نمی شود. شما می توانید با بهبودانرژی طحال شرایط را تغییر دهید.

اهداف واقع بینانه کاهش وزن را برای خود تعیین کنید و آنها را دنبال کنید. بخاطر داشته باشید که می خواهید این تغییر را دائمی کنید بنابراین باید به گونه ای انجام شود که بتوانید از زندگی لذت ببرید.