طب سنتی و کبد چرب

طب سنتی و لاغری
2 دی 1399
طب سنتی چیست؟
2 دی 1399

دیدگاه طب سنتی در مورد بیماری کبد چرب

زندگی ماشینی و چاقی بیش از حد افراد سبب شده تا امروزه کبد انسان بیشترین آمار تخریب و آسیب را تجربه کند. طب سنتی در مورد بیماری کبد چرب بر این عقیده است که، کبد دارای مزاجی گرم و تر است، سرد شدن کبد در اثر عوامل مختلف و قابل تامل می تواند باعث اختلال در عملکرد کبد و انباشتگی چربی شود.

یکی از بیماری هایی که امروزه بسیار فراگیر و پرشمار شده است، کبد چرب است. کبد بزرگترین پالایشگاه بدن است و به طور طبیعی دارای مزاج گرم و تر است، سرد شدن کبد در اثر عوامل مختلف می تواند توانایی کبد برای تحلیل و متابولیزه کردن چربی ها را کم کند و موجب انباشتگی چربی در بافت کبد و پیدایش کبد چرب شود.

بیماری کبد چرب در واقع با تغییر فرمول چربی در بیماران، علی الخصوص بیماران وابسته به مصرف مشروبات الکلی مشخص می شود. معمولا کبد بیش از 5 درصد وزن اصلی خود چربی به خود جذب می کند.

بیماری کبد چرب وابستگی زیادی به عواملی نظیر سن، جنسیت، چربی خون، فشار خون بالا، چاقی و دیابت دارد.

دیدگاه طب سنتی کبد چرب و پزشکی مدرن بر این عقیده است که داشتن رژیم غذایی پرچرب، وعده غذایی اضافه درست قبل از خواب، بی تحرکی، اضافه وزن می تواند سبب شیوع هر چه بیشتر این بیماری شود.

امروزه طب سنتی تحقیقات زیادی را در حوزه داروی طب سنتی کبد چرب انجام داده است. طب سنتی ایرانی (TPM) و طب سنتی چینی (TCM) همواره در تلاش برای یافتن درمان و داروی قطعی کبد چرب هستند.

بسیاری از محققان اثرات خاص گیاهانی را که بطور سنتی برای معالجه بیماری های کبدی بکار رفته اند، را مورد بررسی قرار داده اند. تحقیقات نشان می دهد استفاده از گیاهان بومی منطقه علاوه بر دسترسی آسان به آن ها می تواند داروی طب سنتی کبد چرب و یا تقویت کننده کبد باشد.

 

علائم بیماری کبد چرب

هر بیماری دارای علائم مخصوص به خود است. از جمله علائم بیماری کبد چرب می توان به خستگی صبحگاهی، احساس کسالت در روز، خشکی پوست، چاقی مشهود در ناحیه شکم  و … اشاره کرد.

اختلال در عملکرد کبد و ضعف کبد با بیماری هایی نظیر  چربی خون بالا و افزایش غلظت خون رابطه مستقیم دارد. کبد چرب می توان عامل سنگ کیسه صفرا، دیابت، افزایش چربی خون، مشکلات پوست و مو، سیروز کبدی و در نهایت سرطان کبد شود.

طب سنتی کبد چرب دارو ها و تجویز های بسیار مناسبی دارد. برای مثال تشخیص طب سنتی کبد چرب از طریق عنبیه شناسی صورت می گیرد.

 

درمان کبد چرب به کمک طب سنتی

تا به امروز طب مدرن موفق به درمان کامل و بی عوارض بیماری کبد چرب نشده و تنها درمان موثر این بیماری را اصلاح الگو زندگی و کاهش وزن در کنار مصرف دارو شیمیایی می داند. اما داروی طب سنتی کبد چرب می تواند مصرف قرص های مورد تجویز پزشک طب سنتی به منظور تقویت کبد باشد. از جمله قرص های تقویت کننده کبد می توان به  قرص اطرافیل شاهتره، قرص مصفای خون و … در کنار عرق کاسنی و عرق شاهتره اشاره کرد.  

منابع گیاهی در کنار اصلاح الگوی زندگی می توانند تضمین کننده ترین داروی طب سنتی کبد چرب باشند.

توصیه هایی از نظر طب سنتی برای کبد چرب

به طور کلی از دیدگاه علم مزاج شناسی سرد شدن کبد باعث بروز بیماری کبد چرب می شود. اما سوالی که در این مبحث مورد اهمیت است، چه عواملی باعث سردی کبد می شوند؟

مصرف بیش از انواع  ترشی ها نظیر سرکه، ترشی های خانگی، خوراکی هایی با طبع سرد مانند ماست، دوغ، خیار و … می توانند دلیلی بر سرد شدن کبد باشند. از نظر طب سنتی چینی آب در واقع نوعی غذا و دارو محسوب می شود. خوردن آب در زمان مشخص می تواند برای شخص سودمند یا زیان بار باشد. نوشیدن مصرانه آب یخ می تواند خطر بیماری های کبدی را افزایش دهد.

طب سنتی کبد چرب بر این اعتقاد است که افرادی با مزاج سرد بیشتر در معرض بیماری های کبدی هستند. پس باید بیشتر در مصرف رژیم غذایی خود دقت کنند.

 

نکات مهم طب سنتی کبد چرب

1- مصرف گوشت مرغ محلی، بلدرچین و گوشت گوسفند به جای استفاده از گوشت گاو

2- استفاده از حبوباتی مانند نخود به جای عدس

3- مصرف پسته و بادام و پرهیز از خوردن گردو

4- استفاده از زردچوبه در تمامی غذا ها

5- منع نوشیدن هر گونه مایعات قبل و بعد و حین غذا. مصرف مایعات یا آب ولرم، نیم ساعت قبل از غذا یا یک ساعت بعد از غذا توصیه می شود.

6- پرهیز یا کم کردن غذا های سرخ کردنی خصوصا قبل از رفتن به بستر خواب

7- پرهیز از استرس و حفظ آرامش

8- پرهیز از نوشیدن مداوم نوشابه های گازدار

9- عدم مصرف غذا هایی نظیر ماکارونی، سالاد الویه، کله پاچه و …

10- و در آخر اینکه پرخوری ممنوع!

نسخه های سنتی درمانی اطبا برای درمان کبد چرب

گرچه درمان و داروی طب سنتی کبد چرب در دستان پزشک سنتی است. اما اطبا طب سنتی چندین نسخه خانگی را به جهت درمان کبد چرب در کنار مصرف دارو طب سنتی پیشنهاد داده اند.

مصرف ناشتا مخلوط نصف لیوان لیمو ترش تازه، آب سیب و آب کرفس می تواند گزینه مطلوبی جهت درمان کبد چرب باشد.

 

استفاده از گیاهانی نظیربرگ کاهو، سبزی شاه تره، سبزی کاسنی درکنار غذا از نظر طب سنتی کبد چرب می تواند کمک کننده خوبی باشد.

مخلوط عناب و عسل طبیعی نیز داروی طب سنتی کبد چرب است.

مصرف نخود آب به همراه ادویه های گرمی نظیر زنجبیل، زعفران و دارچین می تواند غذای مناسبی برای مبتلایان به بیماری کبد چرب باشد.

تمامی نسخه های گفته شده در کنار مراجعه به پزشک طب سنتی، ورزش و تحرک و مصرف داروی طب سنتی کبد چرب می تواند نتایج بسیار خوبی برای بیمار داشته باشد.

چه افرادی استعداد ابتلا به کبد چرب دارند؟

به گفته پزشکان طب سنتی، افرادی با اضافه وزن و کمترین میزان تحرک بیشتر در معرض بیماری های کبدی علی الخصوص کبد چرب هستند.

عدم مصرف غذا های سالم و جایگزین کردن فست فود ها می تواند مشکلات کبدی را چندین برابر کند. کبد (Liver) بزرگترین غذا بدن محسوب می شود، که وظایف زیادی در بدن ایفا می کند. از بین بردن سموم دارو ها، ذخیره آهن و … تنها بخشی از وظایف کبد است. کبدِ بیمار، بدن را دچار اختلالات فراوانی می کند. مصرف غذای سالم و تحرک روزانه می تواند تا حدودی از سردی کبد و انباشتگی چربی در کبد جلوگیری کرد.

جمع بندی

بیماری های کبدی مانند هپاتیت، سیروز کبدی، کبد چرب و سرطان کبد جمله از مشکلات جدی سلامتی در سراسر جهان هستند.

امروزه محبوبیت داروهای گیاهی همواره در حال افزایش است و حداقل یک چهارم بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب از گیاهان دارویی استفاده می کنند. این موضوع بسیار امید وار کننده است زیرا اغلب دارو های گیاهی مضرات و سموم های به مراتب کمتری نسبت به دارو های شیمیایی دارند. اما دارو های گیاهی کبد چرب باید زمانی مصرف شود که بیمار تحت نظر پزشک طب سنتی باشد.

همان طور که پیشتر گفته شد داروی طب سنتی کبد چرب در صورتی امیدوار کننده است که شخص پایبند به رژیم غذایی اصولی، ورزش و تحرک باشد. تحرک و فعالیت های فیزیکی می توانند علاوه بر دفع مواد زائد کبد موجب گرم شدن آن شود.

گنجاندن ادویه های گرم درکنار داروی طب سنتی کبد چرب می تواند نقش معجزه آسایی د درمان بیماری کبد چرب و تقویت کبد داشته باشد.