درباره ی خواص بی نظیر گلاب بدانیم

گزنه و خواص درمانی آن
2 دی 1399
گیاه اسطوخودوس
2 دی 1399

خواص گلاب

گلاب از محبوبترین عرقیاتی است که در ایران وجود دارد و جزئی از شگفتی های طبیعت محسوب میشود که سرشار از خواص خالص طبیعت است، از گل سرخ گرفته میشود که این گل از اردیبهشت تا اواخر خرداد در کاشان و قمصر وبرخی نواحی دیگر رشد میکند.طبیعت آن معتدل است و نام دیگر آن ماء الورد میباشد.

طرز تهیه ی آن هم بدین صورت است که مقداری گل سرخ و آب را درون دیگ هایی سفالی میریزند و صبر میکنند تا بپزند، بخاراتی حاصل می آید که از طریق لوله های متصل به دیگ، به ظرف سردی منتقل میشود و از میعان آن ها گلاب حاصل می آید.

  • از گلاب برای زیبایی پوست بسیار بهره میبرند، به عنوان پاکسازی مقداری پنبه را به آن آغشته میکنند و به آرامی روی پوست صورت میکشند به این صورت سطح و منافذ پوست از آلودگی ها پاک و ضدعفونی میشود.از ماسک کردن گلاب بر روی پوست هم به مدت 20 دقیقه بعد از حمام، پوست طراوات خود را بازمیابد.همچنین از ماسک آن، برای از بین بردن جوش و آکنه بهتره میبرند.گلاب بسیار موثر برای پوست های خشک است و آن را تقویت و آبرسانی میکند.
  • گلاب تسکین دهنده ی استرس، اضطراب و ضعف اعصاب است.گلاب با خاصیت آرامش بخشی خود، بسیار مفید برای روح و روان است، اعصاب را تقویت و روان را لطیف میکند. از بو کردن و مالیدن آن بهره میبرند تا سردرد و چشم درد را تسکین دهند.نشاط را به دل می آورد و غم را میزداید.برای بی خوابی بسیار نافع است و برای آن دستمالی را به گلاب آغشته میکنند و در کنار بالش خود میگذارند تا بی خوابی مداوا شود.
  • یکی از خاصیت های گلاب، اثرات بسیار مفید آن برای دهان و لثه است.خونریزی لثه را بهبود میبخشد باعث تقویت آن میشود.بهبودی آفت دهان را سرعت میبخشد واثرات ضدعفونی برای دهان دارد.
  • از جمله عرقیاتی که بسیار برای ریه و مجاری تنفسی بسیار مقوی است گلاب است.گلاب مجاری تنفسی، حنجره و ریه نرم کننده است و خشونت سینه را رفع میکند.در سرماخوردگی میتوان از آن به عنوان شربت سرف بهره برد.
  • گلاب برای دهانه ی معده، اختلالات گوارشی، نفخ، هضم، دردهای شکمی و یبوست به صورت مطلوبی تاثیر گذار است.مقداری از آن همراه با عسل بی اشتهایی را درمان میکند.ملین است و قند خون را کنترل میکند.
  • گلاب سودا را دفع میکند برای آن باید سیاهدانه را کوبیده و با آن مخلوط کنید و ضماد نمایید.
  • سوزش مجاری ادرار گاهی بخاطر وجود باکتری و عفونت نمیباشد بلکه به علت افزایش گرمی و صفرا در خون است گلاب داروی موثری است که در این زمینه مورد بهره قرار میگیرد.
  • یکی دیگر از اثرات گلاب، رفع تب است که شخص تب دار میتواند مقداری گلاب خنک بنوشد ویا با مقداری آّب مخلوط کند ناحیه ی کبد و دست و پا را با آن بشوید.
  • گلاب را میتوان مقدار کمی در بینی چکاند که برای افسردگی و زدودن غم و ناراحتی از دل، تقویت حواس و رفع خستگی مفید است.میتوان غره غره کرد که برای نرمی گلو و کاهش اتهاب موثر است.