فصد خون بهتر است یا حجامت

داروهای طب سنتی
15 آذر 1400
مهم ترین علائم کبد چرب را بشناسید!
28 آذر 1400

فصد خون بهتر است یا حجامت

فصد خون بهتر است یا حجامت؟ فصد و حجامت هردو روشی برای پیشگیری و درمان بعضی از بیماری ها است . که در هردو روش مقداری خون را از بدن خارج می کنند. این دو روش درمانی فصد و حجامت با یکدیگر تفاوت دارند. که یکی از تفاوت های اصلی که میتوان به آن اشاره کرد این است که در روش فصد رگ را کاملا می شکافند تا مقداری خون از بدن بیرون بیاید.

فصد خون بهتر است یا حجامت

اما در روش حجامت رگی شکافته نمی شود. بلکه توسط ابزار پزشکی مربوطه قسمتی از نقاط بدن را بادکش کرده و با ابزار های مخصوص نقطه مورد نظر را خراش های کوچکی می دهند. تا خون از نقطه های سطحی بدن خارج شود معمولا این خراش ها را در پشت، صورت ، دست یا پا را انجام می دهند. در واقع خروج خون در روش فصد از عروق اصلی بدن است. اما در روش حجامت از مویرگ هاست. خون خارج شده از مویرگ ها در روش حجامت رقیق است. و قسمت های سطحی بدن را از سموم پاک میکند اما خون خارج شده از روش فصد غلیظ تر است و قطعا سموم را از عمق بدن پاک می کند.

برای روش درمانی فصد یا حجامت به کجا باید مراجعه کنیم ؟

فصد یا حجامت خون هر دو باید توسط متخصص طب سنتی تجویز شود. و هرکدام از این روش ها برای شما تجویز شد باید طبق نظر متخصص همان را انجام دهید.

به خاطر تفاوت های بین فصد و حجامت طبیب ها تجویزهای متفاوتی می دهند پس خود سرانه حجامت یا فصد خون را انجام ندهید.

نکات مهم برای فصد خون یا حجامت

یکی از نکات مهم که باید به آن توجه کرد در تعداد جلسه است. یعنی انجام بیش از حد این روش ها برای فرد بیمار مشکل ساز خواهد بود و بالعکس فرد بیمار این درمان را کمتر از وقت تعیین شده انجام دهد نتیجه مطلوبی نخواهد گرفت.

متخصصین طب سنتی فصل بهار را فصل پاکسازی بدن از سموم و مواد زائد می دانند. که قبل انجام این روش های درمانی حتما باید از رژیم های غذایی خاصی استفاده کنید تا موجب رقیق شدن خون شود که مصرف  آب انار یا سکنجبین می تواند برای رقیق شدن خون موثر باشند .

یکی دیگر از نکته های مهم از نظر علم طب سنتی این است. که در اوایل یا اواخر ماه های قمری حجامت را انجام نمی دهند و یا روز هایی که ابری یا باد شدید بوزد حجامت را انجام نمی دهند و زمان آن را به روز هایی که هوا معتدل است موکول می کنند.

 

طبیب فام

عنبیه شناسی،طب سنتی،زالودرمانی،ماساژ درمانی