عنبیه شناسی

طب سوزنی
18 مهر 1400
ماساژ درمانی
25 مهر 1400

عنبیه شناسی

نشانه هایی روی عنبیه چشم قرار دارد که نشان از درون انسان است. به این علم که بتوان از طریق مشاهده عنبیه به بیماری های درون انسان پی برد، علم عنبیه شناسی می گویند. مانند اثر انگشتان دست، عنبیه هیچکسی در این دنیا شبیه هم نیست.عنـبیه در زیر قرنیه چشم انسان قرار گرفته و تعیین کننده رنگ چشم افراد است. عنبیه شناسی باعث تشخیص  بیماری می شود به طوریکه می توان قبل از بروز بیماری از آن جلوگیری کرد.

عنبیه شناسی

 

تاریخچه علم عنبیه شناسی

عنبیه شناسی یک علم نوینی نیست. بلکه یک روش درمانی است که براساس علوم طب سنتی شکل گرفته است. و ریشه ای تاریخی دارد.

در قرن نوزدهم میلادی علم عنبیه شناسی توسط پزشکان غربی مورد استفاده قرار می گرفته است. و طبق آن بسیاری از بیماری ها را درمان کرده اند.

در آن زمان ها حالت چشمان افراد و رنگ داخلی آن و ظاهر عنبیه مورد بررسی قرار می گرفته است.

پیشگیری از بیماری از طریق عنبیه شناسی

پس از تشخیص بیماری توسط متخصصان عنبیه شناسی در مراحل بعد می توان به درمان این بیماری پرداخت.

اهمیت این علم در این است که با شناسائی تغییرات عنبیه می توان پیش بینی نمود که در آینده فرد مثلا در معرض بیماری تیروئید و یا دیابت  قرار می گیرد  که در این صورت می توان از بروز بیماری جلوگیری کرد.

تشخیص بیماری از طریق علم عنبیه شناسی

متخصصان عنبیه شناسی با مشاهده دقیق عنبیه، تلاش می کنند تا تغییرات موجود در چشم ها را شناسایی و بیماری احتمالی را تشخیص دهند.

البته این علم یک روش تشخیصی مکمل است. و به تنهایی نمی توان جهت درمان بیماری ها به آن تکیه کرد. اما در بسیاری موارد توانسته قابلیت های ویژه ای از خود در زمینه تشخیص بیماری ها ارائه کند.

البته فراموش نکنید که رنگ چشم یا نشانه های موجود در عنبيه، می تواند خبر از شروع یک بیماری یا اختلال را در بدن بدهند.

مزایای علم عنبیه شناسی

عنبیه ‌شناسی یكی از ارزان ‌ترین و كم‌ خطرترین شیوه‌های تشخیص بیماری در جهان شناخته شده است. در بسیاری از كتاب‌ ها و مراجع طبی نیز به این موضوع اشاره شده است كه این روش علاوه‌ بر كم خطربودن و و کم هزینه تر بودن نسبت به سایر روش های درمانی، بدون درد نیز می باشد. این روش تشخیصی بسیار سرعتی تر از سایر روش های درمانی است و با تشخیص بموقع بیماری می تواند. از بروز اختلال های جسمی و ذهنی بیمار جلوگیری کرد. در این شیوه درمانی پزشک پس از تشخیص بیماری، درمانی را تجویز می کند و با شروع درمان میزان بهبود و چگونگی روند درمان را از طریق بررسی و معاینه عنبیه تحت ‌نظر قرار می‌دهد.

بیماری هایی که با عنبیه شناسی قابل تشخیص است.

درحال حاضر عنبیه شناسی در بسیاری کشورها به عنوان زیر شاخه ای از طب مکمل در دانشگاه ها تدریس می شود.

این شاخه از علم پزشکی پیش از بروز علایم یا در مراحل ابتدایی، بیماری را تشخیص می دهد. و به بیمار کمک می کند تا بتواند با اصلاح الگوی تغذیه خود و در صورت لزوم استفاده از داروی مناسب نسبت به درمان یا پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری اقدام کند.

اطلاعاتی که یک عنبیه شناس با معاینه وضعیت عنبیه چشم از شرایط جسمی و روحی فرد به دست می آورد. در کمک به پزشکان جهت تشخیص صحیح بیماری ها بسیار موثر است.

البته فراموش نکنیم که عنبیه شناس اجازه هیچ گونه اقدام درمانی ندارد. مگر اینکه خود یک پزشک باشد. ولی با این حال قادر است بیماری هایی همچون چربی خون، احتمال سکته، بیماری های گوارشی، مشکلات روحی و غیره را تا حد زیادی تشخیص دهد.

ارتباط چشم و سلامتی انسان

متخصصان عنبیه شناسی می توانند مشاوره های مختلفی را به پزشکان و متخصصان حوزه های ارائه دهند. آن ها می توانند. با بررسی عنبیه بیماران به پزشکان در تشیص بیماری ها و روند پیشروی بیماری مشاوره بدهند. این درمانگران بر این باورند. که با همه تفاوت هایی که در ساختار چشم افراد وجود دارد بعضی از نشانه ها هستند.که بروزشان در افراد مختلف شبیه هم است. و به همین دلیل می توان بیماری را قبل از بروز از راه عنبیه تشخیص داد.

طبیب فام

عنبیه شناسی،طب سنتی،زالودرمانی،ماساژدرمانی