طب سنتی

هلیله سیاه
خواص درمانی هلیله سیاه
5 اسفند 1399
تشخیص بیماری از طریق عنبیه شناسی
12 مهر 1400

طب سنتی

از دیرباز عوارض داروهای شیمیایی و انجام اعمال تهاجمی برای درمان بیماری ها مورد بحث و بررسی دانشمندان بوده است. انسان ها همواره از قدیم الایام از گیاهان و موجودات اطراف برای درمان بیماری خود استفاده می کردند. در آسیا، آفریقا و خاورمیانه همچنان مردم از گیاهان و توصیه های سنتی در اولویت درمانشان قرار دارد. در این بخش از وبسایت به بررسی طب سنتی پرداختیم.

 

طب سنتی

طب سنتی چیست؟

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، طب سنتی به مجموعه ای از دانش، مهارت و عملکردهایی بر اساس عقاید و تجربیات قدیمی فرهنگ های مختلف گفته می شود که با هدف حفظ سلامتی، پیشگیری، تشخیص، بهبود و درمان بیماری های جسمی و روحی بکار گرفته می شوند.

طب سنتی ایرانی

در طـب سنتی ایرانی اصل بر پیشگیری از بیماری است. به این صورت که درمان در مرحله دوم سلامتی قرار دارد.

شش فاکتور مهم و ضروری برای حفظ سلامتی در طب سنتی ایرانی وجود دارد که عبارتند از: هوا، غذا، استراحت، تخلیه و نگهداری، ورزش، و آرامش روحی.

در طـب سنتی ایران علت اغلب بیماری‌ها ناشی از برهم خوردن تعادل اخلاط و مزاج است.

لذا درمان یا تجویز دارو نیز عمدتا با هدف بازگرداندن این تعادل از طریق استفاده از مزاج‌های متضاد آن پایه‌ ریزی می‌شود.

مثلا اگر بیماری ای در نتیجه طبع سردایجاد شود، درمان آن از طریق تجویز داروهایی با طبع گرم صورت می‌گیرد.

آموزش طب سنتی در ایران

طب سنتی در شرق آسیا و کشورهایی مانند هند، يونان، روم، آشور، کلده، مصر و تمامي جهان متمدّن قديم، از جمله ایران از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. چون پزشکان سرشناسی همچون ابوعلی سینا در ایران طبابت می کردند. که تسط زیادی بر علم طب سنتی داشته اند. بنابراین یادگیری طب سنتی در ایرران یک مزیت محسوب می شود. و در صورتیکه بتوان گواهینامه مهارت طب سنتی را دریافت کرد، می توانند شغلی در خور و معتبر داشته باشند. به همین منظور پیشنهاد می شود به علم طب سنتی به چشم یک شغل نگاه کنید.

مزایای طب سنتی

قابل پذیرش بودن توسط عموم

از دیر باز طـب سنتی روش خود درمانی مردم بوده است و لذا برایشان به سادگی قابل پذیرش خواهد بود. طـب سنتی جزئی از فرهنگ مردم بوده و در حل بعضی مسائل فرهنگ سلامت نقش مهمی دارد.

شیوه درمانی طب سنتی

علم طـب سنتی در روش درمانی خود، حالت پیشگیرانه دارد. برخلاف طب پزشکی مدرن که بعد از بروز بیماری به درمان آن می پردازند. در طـب سنتی بیماری قبل از بروز در بدن انسان دفع می شود. بطوری که طـب سنتی مانع از بیماری می شود و با ایجاد علائم قبل از بروز بیماری می توان آن را درمان کرد. بعبارتی طـب سـنتی به درمان علت ‌ها می ‌پردازد، در حالی که طب نوین بیشتر به کاهش عوارض ناشی از معلول توجه دارد. این جمله که پیشگیری بهتر از درمان است نیز همواره مورد تایید همگان بوده است.

ویژگی کل نگر بودن طب سنتی

طـب سنتی بجای نشانه گیری دقیق بیماری خاص به کل بدن انسان توجه می کند. و سعی در درمان بیماری بصورت کلی دارد.

قابل اجرا بودن طـب سنتی

از نقطه نظر اجرایی مهمترین دلیل قانع کننده برای توسعه بنیادی طـب سنتی یکی از مهمترین راه ها برای رسیدن به پوشش بهداشتی امن برای همه جهانیان است.

چون همه کشورها دارای گیاهانی هستند که بتوانند طـب سنتی را در آن رواج دهند.

نقش طب سنتی در زندگی عادی و روزمره انسان

داروهایی شیمیایی همواره موجب ایجاد عوارض هایی در بدن انسان بوده اند. مثلا آنتی بیوتیک ها ضمن اینکه مقاومت بدن را در مقابل داروها افزایش می دهند، به علت فرآیندهای ساخت شیمیایی که دارند، عوارض جانبی بسیار زیادی نیز دارند. اما در طـب سنتی همواره از گیاهان و مواد طبیعی برای ساخت دارو استفاده می شود که نه تنها هیچگونه ضرری از آن متوجه انسان نیست، بلکه به صرفه تر و ایمن تر نیز هست.

در زندگی روزمره نیز به صورت روال عادی زندگی از گیاهان دارویی استفاده می کنیم که در درمان بیماری های زیادی نقش دارند. چون اکثر گیاهانی که اطراف ما وجود دارند و از آن استفاده می کنیم، خواص دارویی دارند. حتی امروزه حدود یک چهارم از داروهای شیمیایی که استفاده می کنیم هم منشا آن ها گیاهان طبیعی هستند.
بطور مثال می ‌توان به عصاره آرتمیسینین (گندواش یا درمنه) اشاره کرد که برای درمان مالاریا و همچنین انواع سرطان کاربرد دارد. اهمیت درمانی این گیاه در حدی بوده که به یابنده آن، جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را در سال ۲۰۱۵ داده اند.

 

کلام آخر

با همه فوایدی که برای طـب سنتی گفته شد، نمیتوان به پزشکی مدرن ایراد گرفت و آن را کنار گذاشت.

و فقط از طـب سنتی استفاده کرد.

و یا فقط از پزشکی مدرن استفاده کرد. پزشکی مدرن و طـب سنتی مکمل یکدیگرند و با تلفیق این دو علم می توان بهداشت و سلامت جهان را بهبود بخشید.

طبیب فام

عنبیه شناسی،طب سنتی،زالودرمانی،ماساژدرمانی