سم زدایی چیست؟

سوجوک چیست؟
8 آذر 1400
داروهای طب سنتی
15 آذر 1400

سم زدایی چیست؟

امروزه بدن ما در معرض آلودگی های زیادی قرار دارد. به همین دلیل سم زدایی بدن اهمیت دارد . و حتی خوردن برخی مواد غذایی می تواند باعث سم زدایی بدن شود. البته جا دارد همینجا به این مورد که مواد غذایی نامناسب، می تواند میزان سم را در بدن را افزایش دهد، نیز اشاره کنیم. همچنین آلاینده ها و سموم صنعتی نیز یکی از چالش های دنیای امروز است. اما باید گفت سم های موجود در بدن به دو گروه تقسیم می شوند. بخش بزرگی از این سموم مثل مواد به جا مانده از سموم گیاهی و آفت کش ها، فلزات سنگین ناشی از آلودگی هوا، انواع دخانیات و آلودگی های صنعتی از خارج وارد بدن انسان می شوند. دسته دوم نظیر سمومی که از تجزیه مواد غذایی و داروها در بدن تولید می شوند. در این نوشته به مبحث سم زدایی چیست پرداختیم.

سم زدایی چیست؟

 

منابع تولید سموم و راه های ورود آن به بدن

مصرف سیگار، هوایی که تنفس می کنیم، غذاهایی که می خوریم، داروها می توانند از راه های ورود مواد سمی به بدن باشند. همچنین فشارهای جسمی و روحی که شیوه زندگی مدرن به انسان تحمیل می کند.سمومی را در بدن تولید می کند. لوازم آرایشی و بهداشتی نظیر اسپری های ضد عرق، لامپ های فلورسنت و قندهای تصفیه شده از جمله منابعی است. که مواد سمی در آن به وفور یافت می شوند.

مواد نگهدارنده و مواد افزودنی موجود در غذاهای کنسرو شده از جمله سمومی هستند. که به طور روزمره به بدن انسان وارد می شوند. از طرفی فلوراید و کلر موجود در آفت کش ها به راحتی با آب مخلوط شده و وارد بدن انسان می شوند. همچنین تابش امواج مغناطیسی به بدن از طریق تلفن همراه که امروزه به سادگی در دسترس همگان یافت می شود. سبب می شود سمومی در بدن انسان تولید شده و به ارگان های بدن آسیب برسانند.

سم زدایی بدن چیست؟

هنگامی که سموم به بدن انسان وارد می شود. اولین عضوی که درگیر آن می شود کبد و کلیه است. و تلاش می کنند تا این سموم را از بدن خارج کنند. به این روش سم زدایی بدن گفته می شود.
سم زدایی بدن موجب دریافت انرژی بیشتر و هضم راحتتر غذا می شود. و باعث می شود فرد احساس بهتر و راحتتری داشته باشد.

چه عواملی به بهبود روند سم زدایی کمک می کنند؟

سبزی و میوه عامل موثری در سم زدایی هستند. در غذاهایتان حتما از سبزیجات و میوه جات استفاده کنید. کربوهیدرات و فیبر و آنتی اکسیدان موجود در مواد غذایی نیز سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند. و در سم زدایی بسیار موثر هستند.

 

طبیب فام

عنبیه شناسی،طب سنتی،زالودرمانی،ماساژ درمانی