زالودرمانی

تشخیص بیماری از طریق عنبیه شناسی
12 مهر 1400
طب سوزنی
18 مهر 1400

زالودرمانی

یکی از شاخه‌های اصلی پزشکی، زیست‌ درمانی است. كـه در این علم از موجودات و حشرات زنده مانند زالو، زنبور و غیره به عنوان یك روش درمانی استفاده می‌شود. زالودرمانی یا لیچ تراپی یک روش کمک درمانی است که در دنیا مطرح بوده و در چند دهه اخیر رشد زیادی داشته است. در این نوشته به بررسی موضوع زالودرمانی پرداخته ایم. تا پایان با ما همراه باشید.

 

زالودرمانی

زالودرمانی چگونه است؟

در حال حاضر در دنیا از زالودرمانی برای بهبود جریان گردش خون، درمان آب سیاه، تسکین درد و خیلی از موارد دیگر استفاده می شود.

زالو باعث می شود علاوه بر خونرسانی و تغذیه، التهابات ناشی از جراحی یا زخم نیز از بین برود.

البته به افرادی که دچار بیماری های آرتروز و آرتریت هستند، نیز توصیه می شود که شیوه زالودرمانی را تجربه کنند.

زالو با مکیدن آن قسمت از بدن که درد و التهاب دارد، باعث تزریق آنزیم ضددرد و ضد التهاب به بدن بیمار می شود.

نحوه عملکرد زالودرمانی

بزاق دهان زالوهای طبی دارای ماده ای به اسم هیرودین است که از  ترشح بزاق هنگام تغذیه زالـو وارد بدن بیمار می‌شوند.

همچنین زالو وقتی بدن بیمار را می مکد، مانند بادکشی عمل می کند و التهابات ناشی از زخم و جراحی را به سمت خود می کشد و از بدن بیمار خارج می کند.

به تبع مکشی که زالو دارد، خون نیز از بدن انسان خارج می شود که در نهایت به پاکسازی کننده بدن می رسیم. بعبارتی می توان گفت زالودرمانی در کنار خواصی که دارد، یک نوع حجامت نیز محسوب می شود.

عوارض زالودرمانی

در کنار همه خواصی که برای زالـودرمانی ذکر شد، توصیه می شود افراد مبتلا به کم خونی، یا کسانی که پلاکت خون پایینی دارند، از این روش درمانی استفاده نکنند.

همچنین برای  کودکان زیر 18 سال، سالمندان بالای 60 و زنان باردار نیز زالـودرمانی توصیه نمی شود.

این را هم باید اضافه کنیم که افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، یا دارای بیماری خاصی هستند نیز استفاده از زالودرمانی کاربرد ندارد.

نکاتی که باید قبل از زالو درمانی بدانید

در صورت استفاده خودسرانه و بدون تجویز متخصص از زالو درمانی احتمال اینکه فرد به ورم، غش و سستی، خونریزی، تب و زخم های بدخیم مبتلا شو، بسیار زیاد است.

معمولا توصیه می شود بهترین زمان استفاده از زالو درمانی و زالوگذاری البته توسط یک فرد متخصص بعد از نیمه ماه قمری و هفته سوم ماه باشد.

ساعات ابتدایی صبح در فصل تابستان و نزدیک ظهر در فصل زمستان بهترین ساعات انجام زالودرمانی است.

طبیب فام

عنبیه شناسی،طب سنتی،زالودرمانی،ماساژدرمانی