روغن های حیوانی برای سلامتی مفید یا مضر هستند؟

مهم ترین علائم کبد چرب را بشناسید!
28 آذر 1400
تفاوت طبع و مزاج چیست؟
6 دی 1400

روغن های حیوانی برای سلامتی مفید یا مضر هستند؟

امروزه با توجه به بیماری ها و مشکلاتی که رواج پیدا کرده است، مصرف روغن سالم و مفید از ضروریات زندگی هر شخصی محسوب می شود. در سال های اخیر بدلیل هجمه هایی که به روغن حیوانی وارد شده، تصورات غلطی از آن در جامعه حاکم شد. اما اگر کمی دقت کنیم متوجه می شویم از وقتی مصرف روغن های حیوانی کم شد، شاهد افزایش چشمگیر بیماری های قلبی عروقی هستیم. در این نوشته به بررسی روغن های حیوانی و گیاهی می پردازیم. و این مسئله که روغن های حیوانی برای سلامتی مفید یا مضر هستند؟ را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

 

روغن های حیوانی برای سلامتی مفید یا مضر هستند؟

روغن های گیاهی و ضرر آن ها

آیا تابحال به روغن های موجود در بازار که هر بطری از آن ترکیبی از روغن های مختلفی مانند کانولا، سویا، ذرت، آفتاب‌گردان، پالم و … هستند توجه کرده اید؟ چگونه ممکن است روغن هایی که از گیاهان خالص بدست می آید باعث مشکلات قلبی و عروقی شود؟ یا به عبارتی آیا مصرف این روغن ها در درازمدت باعث ابتلا به انواع و اقسام بیماری ها از جمله بیماری های قلبی ــ عروقی و سکته ‌های قلبی نمی‌ شوند؟ یا آیا واقعا روغن های حیوانی آنطور که در ذهن ما از آن یک هیولا ساخته اند، برای انسان مضر است؟ در جواب این سال باید بگوییم خیر. یکی از روغن ‌های سالم حیوانی “روغن دنبه” است که طبیعتی گرم دارد. و برای افراد بسیار مناسب است.

فواید روغن حیوانی

روغن حیوانی دارای خواص ضدسرطانی است

روغن های حیوانی سرشار از بوتیرات خوراکی هستند. و طبق نظر محققان استفاده از بوتیترات در درمان بیماری هایی مانند کولیت زخمی بسیار موثر است. همچنین cla موجود در روغن های حیوانی پتانسیل مبارزه با سرطان را نیز دارد.

تامین ویتامین های بدن

کره حیوانی غنی از ویتامین a, d, e و k است که ویتامین های محلول در چربی هستند. این ویتامین ها نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی قلب, مغز و استخوان ایفا می کنند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

روغن و کره حیوانی به مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارند. آنتی اکسیدان ها توانایی بدن را برای جذب ویتامین ها و مواد معدنی بالا می برد. در نتیجه سیستم ایمنی بدن تقویت می شود.

تقویت دستگاه گوارش

روغن و کره حیوانی یک منبع غنی از اسید بوتیریک است که یک اسید چرب زنجیره کوتاه می باشد. این اسید به کاهش التهاب و بهبود سیستم گوارشی کمک کند.

 

طبیب فام

عنبیه شناسی،طب سنتی،زالودرمانی،ماساژ درمانی