حجامت

ماساژ درمانی
25 مهر 1400
بیماری هایی که طب سنتی معالجه می کند
29 مهر 1400

حجامت

حجامت روشی درمانی است که برای درمان بسیاری از بیماری ها به آن توصیه شده است. در حقیقت حجامت به روشی از خونگیری گفته می شود كه جهت درمان بیماری ها کاربرد دارد. و دارای سابقه تاریخی هفت هزارساله می باشد.

حجامت به عنوان یك سنت الهی در روایات و سیره پیامبران مطرح گردیده و جزء احكام سفارش شده ی دین اسلام است و در طب سنتی به عنوان ركن اصلی درمان به حساب می آید.

 

حجامت

حجامت چگونه انجام می شود؟

بعد از انجام معاینه و ویزیت بیمار قسمتی از بدن كه برای حجامت مشخص شده است ضدعفونی  می شود. سپس با یک لیوان حجامت به مدت چند دقیقه بادكش می شود بعد از ایجاد انبساط چند خراش سطحی ایجاد می گردد آنگاه به تناسب وضعیت جسمی؛ بالینی و عروقی بیمار در سه الی پنج مرحله از وی خون گرفته می شود. این عملیات نهایتا نیم ساعت طول می کشد و حداكثر 70 سی سی خون از بیمار گرفته می شود. البته درحجامت خشك خون گیری انجام نمی شود.

فواید حجامت برای بدن

افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن

کاهش خواب رفتگی دست و پا

از بین برنده جوش و لک

تصفیه خون

بهبود اکسیژن رسانی به ریه و قلب

کم شدن درد عادت ماهیانه

تسکین سنگ کلیه و کیسه صفرا و …

چه کسانی نباید حجامت کنند؟

زنان باردار معمولا به آن ها توصیه نمی شود که حجامت کنند. البته از چهار ماه به بعد مشکلی ندارد ولی بنا بر احتیاط حـجامت نشوند، بهتر است.

زنان در دوران عادت ماهیانه. خونی که از بدن آن ها خارج می شود آن ها را ضعیف می کند به همین جهت در این دوران به عادت ماهیانه توصیه نمی شود.

افرادی که پلاکت خون آنان پایین است یا کم خونی دارند هم بنا بر احتیاط حـجامت نکنند.

افراد دارای بیماری های خاص، افرادی که به تازگی واکسن زده اند، کسانی که از داروهای شیمیایی استفاده می کنند بهتر است حـجامت انجام ندهند.

بهترین زمان برای انجام حجامت

در اولین فصل از شروع سال غلیان و جوشش خون و ‏جمع شدن مواد سمی در خون شدت پیدا می کند به طوری که در این فصل انواع و اقسام بیماری ها به سراغ انسان می آیند. حتی بیماری هایی که در طول سال نهفته هستند، در فصل بهار ظهور می کنند. و همچنین مواد زائد خون که باید دفع گردند نیز افزایش می یابند از این رو بهترین زمان برای حـجامت اول اردیبهشت تا اواخر خرداد است.

 

طبیب فام

عنبیه شناسی،طب سنتی،زالودرمانی،ماساژ درمانی